Pro mnohé onkologicky nemocné pacienty jsou cytostatika jedinou nadějí. Jedná se totiž o látky, které zastavují růst nádorových buněk. Zdravého člověka však mohou zabít. Příprava cytostatik proto musí podléhat náročným hygienickým požadavkům. Havířovské nemocnici se podmínky podařily splnit a mohlo tak být otevřeno pracoviště na jejich přípravu.
Luboš Vejmola, vedoucí lékárník: "Příprava cytostatik je velice náročný sofistikovaný proces, takže musely se připravit prostory, které splňují nejpřísnější hygienické požadavky a velmi výkonná vzduchotechnika, která tento prostor naplní super čistým vzduchem. Cytotoxické látky pomáhají onkologicky nemocným. Pro ně jsou lékem. Pro zdravého člověka je podávání cytotoxických látek velmi nebezpečné. Tyto látky mohou způsobit onkologické onemocnění."
Zařízení se snaží minimalizovat možná rizika. Luboš Vejmola, vedoucí lékárník: "Příprava cytostatik je technicky dimenzována tak, aby riziko kontaminace cytotoxickými látkami pro manipulující pracovníky bylo naprosto zanedbatelné. Proto je pracovník oblečen do jednorázových oděvů. Proto používá jednorázové pomůcky a pracuje v izolátoru, který znemožňuje jakoukoliv kontaminaci. Riziko potřísnění cytotoxickými látkami je sníženo až na teoretické hodnoty."
Cytotoxické látky jsou připravovány prozatím pro onkologický stacionář a hematoonkologii havířovské nemocnice. Zařízení je však schopno tyto látky připravovat pro spádové nemocnice v Třinci, Frýdku-Místku, Orlové a Karviné.
Vybudování nového pracoviště nebylo levnou záležitostí. Jana Zlattnerová, mluvčí havířovské nemocnice: "Samozřejmě bychom nemohli tento projekt vůbec rozběhnout bez finančních prostředků. Obdrželi jsme dotaci od Moravskoslezského kraje ve výši 3,5 milionu korun a něco jsme si dovybavili z vlastních zdrojů asi v hodnotě 70 tisíc korun."
Přípravna cytostatik se nachází ve čtvrtém poschodí zařízení. Aby byla zajištěna návaznost dojde ke stěhování hematoonkologie z třetího do čtvrtého patra právě k přípravně cytostatik.