Pan Miroslav Szop se věnuje včelařství už více než 40 let a pamatuje doby dobré i zlé. Právě poslední tři roky nejsou pro včelaře právě pozitivní, jednou na včelstvo číhá nebezpečí nákaz, podruhé zase nepřízeň počasí. Právě deště mají na svědomí také letošní poměrně nízkou snůšku.
Miroslav Szop, předseda svazu včelařů Havířov: „Běžně bývají tři snůšky, ta druhá celá propršela, čili nebyla a na tu třetí, kdy je lípa, také pršelo, ale asi polovina lip ještě kvetla, takže med z třetí snůšky je, ale je ho méně."
Než člověk ochutná lahodnou chuť sladkého medu, je to dlouhý proces. Miroslav Szop, předseda svazu včelařů Havířov: „Je na to taková speciální nádoba, aby šel rámeček různě natáčet. Vidličkou se po něm přejede a shodí se z toho ta víčka. Když to mám, dám med do medometu, který jsem si vylepšil elektronickým pohonem. Poprvé se to pouští malou rychlostí, protože by odstředivá síla potrhala rámečky, pak se rámek obrátí a muže se pustit rychleji. Z toho med potom vytéká, vykapává a pak se přelévá do nádoby, kde je síto, tam se med přecedí a ventilem se pouští do konve, ve které už je čistý med."
Kdo by si však myslel, že včely opylují průběžně a dlouhodobě, tak se plete. Například poslední třetí lipová snůška netrvala déle než tři dny. Za tu dobu se z jednoho ze čtyřiceti úlů vyprodukovalo zhruba 10 kilo medu.
Miroslav Szop, předseda svazu včelařů Havířov: „Není to tak, že si včely nektar během roku pomalu sbírají, ale ten nektar vznikne a ony ho velmi rychle posbírají. Kdybych to spočítal, tak je to jen sedm, možná osm dní v roce. A ty včelky, které jsou připravené, se na to vrhnou a nektar donesou."
Slabá sezona bude mít vliv také na cenu medu. Miroslav Szop, předseda svazu včelařů Havířov: „Třeba tady v sadech se prodává kilo za 120 korun. Když byly všechny tři snůšky, tak se přechodně prodávalo i za 80 korun. Má to vliv na cenu medu, také záleží na tom, kolik medu se doveze ze zahraničí."
Kvalitní med se pozná, když zkrystalizuje. Miroslav Szop, předseda svazu včelařů Havířov: „Když med nezkrystalizuje, tak to není vůbec med, nebo je nějak porušen. Dá se porušit buď teplem, že se zahřeje na nějakých 120 až 150 stupňů, anebo je to syntetický med dovezený z Číny."
Včely v životických sadech jsou krotké a to díky organizované plemenidbě. Včelař spoléhá na umělé oplození, kdyby to nechal na samotné přírodě, výsledek by nebyl zaručený.
Miroslav Szop, předseda svazu včelařů Havířov: „Spoléháme jedině na umělé oplození, aby byla královna oplozena přesně tím určitým trubcem. Takovou královnu já tady mám a je po takových včelách, které nebodají a dobře v úle čistí."
Zajímavostí u včel rovněž je, že včela žije v sezoně pouhých několik týdnů, královna i několik let.