Jan Ürge, primář interního oddělení: „Tento přístroj slouží k spiroergometrickému vyšetření, to znamená, že to je zátěžové EKG, které posuzuje kardiorespirační aparát, plus pomocí masky sledujeme vdechované a vydechované plyny a podle analýzy můžeme určit spotřebu kyslíku na jednotku tkáně a kilogram váhy."
Mezi nové vybavení patří mimo jiné dávkovač léku na provokaci zúžení, nebo naopak rozšíření průdušek.
Jan Ürge, primář interního oddělení: „Užívá se to hlavně před a po spirometrii, kdy po aplikaci toho léku pacient hůře dýchá, dostane lék na zlepšení dýchání a my si můžeme udělat grafické křivky, které nám ukážou, jaký je účinek léku."
V podtlakové kabině se dá například vyšetřit objem plynů po výdechu z hrudníku pacienta.
Jan Ürge, primář interního oddělení: „Běžným způsobem to udělat nelze, je to na principu změny tlaku a objemu. Dále pacient dýchá do analyzátoru a tady je ta spirometrie, kde můžeme pomocí křivek, při hlubokém nádechu a výdechu určit vitální kapacitu plic a ostatní objemy, které potřebujeme zjistit. Rozlišujeme tam choroby plicní, to znamená zaprášení plic, chronické bronchitidy a další choroby."
Další přístroj, do kterého zařízení investovalo a který může včas odhalit zhoubný nádor, je mamograf.
Patrik Valenta, primář radiodiagnostického oddělení: „V minulém roce jsme zachytili celkem 45 karcinomů prsu, a to ve většině včasných, kdy je ta šance na úplné vyléčení téměř 100%. Naším cílem je provést pět tisíc vyšetření, které je podmínkou pro provádění mamografického skriningu. Toto množství jsme schopni regionálně naplnit s tím, že toto musíme mít schváleno od ministerstva zdravotnictví, tuto činnost."
Do nově vybaveného pracoviště funkční diagnostiky investovalo zařízení téměř 1,2 milionu korun a 500 tisíc věnovali sponzoři. Mamograf nemocnice pořídila jen z vlastních zdrojů.