Na počátku pandemie všichni kritizovali, kde je vakcína, proč se neočkuje. Dnes tady je, ale je o ni mizivý zájem, a to i mezi odborníky. Zhruba ze 480 zdravotníků havířovské nemocnice, se nechalo od konce listopadu naočkovat jen pouhých 60. Celkové číslo naočkovaných v Havířově je 190.
Jiří Montag, primář Centrálního příjmu: „Jednak není jasno ani mezi lékařskou veřejností a můžeme číst v médiích, že někteří lékaři jsou pro a někteří proti. A laická veřejnost také vychází z toho, co se doví od známých, z médií i lékařů."
Přesto primář všem rizikovým skupinám doporučuje očkování, jelikož některé nemoci jsou spojené s prasečí chřipkou, jako je těžký zápal plic.
Jiří Montag, primář Centrálního příjmu: „Pandemie prasečí chřipky není u konce. Skončila jedna vlna a dá se očekávat, že v následujícím období, v lednu, únoru přijde druhá vlna. Podle dalších sdělení tato vlna nemusí být jediná a poslední. Očekává se, že celý letošní rok bude těch vln několik."
Nejvíce se všichni obávají vedlejších negativních účinků. Mnozí si také myslí, že už prasečí chřipku prodělali a mají protilátky. Největší procento naočkovaných bylo s chorobami ledvin či srdce. Zdravotníci volili různé důvody.
Anketa, zdravotníci, pacienti: 1. „Čekám příští měsíc potomka, tak ho nechci nakazit." 2. „Budu mít operaci srdce, tak jsem se nechal naočkovat." 3. „Já jsem se bála infekce." 4. „Já jsem byl obvodní lékařkou vybrán na očkování jako těžký astmatik."
Podle odborníků i očkování na sezónní chřipku může mít pozitivní vliv na průběh H1N1. Nicméně nyní už je na vakcinaci skoro pozdě.