Rádi byste věděli, zda vaše srdce pracuje správně, nebo zda máte optimální hladinu cukru v krvi, či vás zajímá zákulisí operačních sálů? Lidé, kteří přišli v pátek do havířovské nemocnice, měli jedinečnou možnost. Zařízení totiž pro veřejnost uspořádalo Den zdraví s bohatým programem, který Havířov ještě nezažil. Vedení nemocnice, lékaři, zdravotní sestry, ale i doprovodné organizace, chtěly poukázat, že prevence, včasná diagnóza, můžou zachránit život.
Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „My musíme občany připravit na to, že se každý musí starat o své zdraví. A tady vlastně načerpají informace, jak se o zdraví starat. A z druhé strany chceme i pomoci občanům, těm, kteří mají problémy a nedostanou se denně za primářem a těžko se někdy dostávají za primářem, lékařem, aby jim to konkrétně, jednoduše a přesně vysvětlil, o co se jedná. Takže dneska ty možnosti mají ti občané a myslím, že toho plně využijí."
Renata Tadlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: „My hlavně čekáme, že přiblížíme havířovskou nemocnici pacientům. Havířovská nemocnice má pověst trochu pošramocenou, takže chceme tu nemocnici představit v jiném světle, v novém světle. Chceme představit personál, chceme představit služby."
Včasná resuscitace, než přijede rychlá záchranná služba, je zásadní. Záleží opravdu na každé minutě. O tom se mohli přesvědčit i žáci základní školy s polským vyučovacím jazykem z Horní Suché. Základní pokyny jsou. Kontrola vědomí, dýchání, zajištění jazyka, masáž srdce a umělé dýchání v poměru 30:2. Zdravotník žákům ukázal rovněž automatický defibrilátor.
Ivo Skopal, instruktor: „Já jsem domluvený s učitelkami, že bych přijel na dvě tři hodiny, aby bylo více času. V praxi, když ty děti projdou dvou, tří hodinovou průpravou, potom budou schopni pomáhat, docela dobrým způsobem."
Žáci přiznali, že takto krátká ukázka jim nestačila.
Anketa, žáci: 1. „Přestože jsem to viděl a vyzkoušel, měl bych asi problém zachránit člověka." 2. „Asi bych to nezvládl sám. Měl bych z toho strach."
Především mezi ženami byl velký zájem o výuku samovyšetřování prsou. Zde je prevence opravdu zásadní. Lékaři zájemcům prováděli i preventivní ultrazvuková vyšetření, a to ne jen ňader. Po celé dopoledne bylo doslova plno u stanoviště znázorňující operační sál. Zde zdravotník na figuríně ukazoval laparoskopický zákrok. Na obrazovce pak mohli návštěvníci shlédnout samotnou operaci.
Nejčastěji se laparoskopie využívají při jakých zákrocích?
Jana Messingová, zdravotní sestra: „Klasické jsou odstranění žlučníku, apendixu. Dneska už je v gynekologii běžené odstranění dělohy, nebo operace na vaječnících a už i běžné operace na střevech, ledvinách."
Stanoviště interního oddělení brali lidé doslova houfem. Za dopoledne se zde provedlo několik stovek vyšetření. Naštěstí zdravotníkům po celé dopoledne pomáhali studenti ze Střední zdravotnické školy v Karviné.
Martina Roskošná, staniční sestra: „Dá změřit glykémie z prstu. Pacienti se můžou dovědět jestli náhodou nemají nějaké dispozice, že by onemocněli diabetem. Potom měříme saturaci kyslíku v krvi, krevní tlak, puls, je možno natočit záznam EKG. Pokud by se mezi klienty objevil pacient, u kterého by se objevily nějaké poruchy, tak máme zajištěného lékaře, který křivku zhodnotí."
Všichni návštěvníci aktivitu nemocnice vřele přivítali.
Anketa, návštěvníci nemocnice: 1. „Já si myslím, že je to velmi dobré pro lidi, protože dnes vládne obezita, problémy zdravotní." 2. „Byla jsem na krevní rozbor. A jelikož nechodím často k lékaři, tak si myslím, že je tohle na místě a měli by toho všichni lidé využít. Teď se chystám na ultrazvuk, tak doufám, že to bude dobré." 3. „Já to beru jako kladný vztah ke zdraví. Je to pro širokou veřejnost, takže lidé se alespoň doví daleko více, bez nějakých doktorských doporučení. Mohlo by to být častěji." 4. „Chtěl bych zjistit něco o svém zdraví. Saturaci, byl jsem na ledviny, byl jsem si nechat natočit EKG všechno, co se týče zdraví."
Lidé se testem například dozví, kolik mají cukru v krvi.
Květoslava Ševčíková, zdravotní sestra: „Normální hladina se pohybuje od 5,3 do 6. Je lepší měřit hladinu na lačno."
Především zdravotníci musí dbát na perfektní hygienu. Správnou desinfekci rukou si mohl ale vyzkoušet každý.
I duše může být nemocná. Proto si lidé mohli vyzkoušet například relaxační uvolňovací techniky.