Ludmile Gerykové byla před lety diagnostikována rakovina prsu. I proto je dnes dobrovolnicí havířovské onkologické organizace INNA při každoroční sbírce v rámci Českého dne proti rakovině.
Ludmila Geryková, dobrovolnice: „Ablaci prsu mám, rakovinu prsu jsem měla. Měla jsem chemoterapii, ozařování. Sama jsem si to zažila, tak vím, co to je."
Podporu sbírce vyjádřila i její dcera, která si těžkým osudem procházela společně s matkou.
Ivana Kupková, dcera: „Mamka, sice už je to několik let, co si prošla rakovinu, a máme ji v rodině. Teta, dědeček. Je to důležité to podporovat, protože kdyby náhodou člověk onemocněl, tak aby věděl, že bude o něho postaráno. Ta prevence je důležitá."
Onkologická organizace INNA sbírku pro Havířov zaštiťuje už třináctým rokem, a to s velkým úspěchem. O žlutý kvítek Měsíčku lékařského, v hodnotě minimálně dvaceti korun, je velký zájem. Je až neuvěřitelné, jak jsou Havířované vstřícní. V devět hodin ráno už bylo prodáno všech 150 kytiček. A proč lidé sbírku tak hojně podporují?
Anketa, obyvatelé Havířova: 1. „Protože to dělám každoročně, pokud mám na to štěstí a myslím si, že to je pro dobrou věc. Takže proč ne." 2. „Pokaždé, když to je, tak to kupuji, protože to je zapotřebí."
Anna Strániková, vedoucí onkologického klubu INNA: „Tady ta sbírková akce, těchto květinek Dni proti rakovině, byla v republice jako první. Na to se nabalily všelijaké ostatní sbírky. O tuhle mají lidi zájem a říkají si o ty květinky. Chceme upozornit, aby lidi o sebe dbali, chodili na preventivní prohlídky, protože to je vlastně o záchraně života, když se jde včas."
Letošní Den proti rakovině byl zaměřen na zrádný karcinom prostaty. Že je třeba přijít včas, potvrzuje i primář urologického oddělení Josef Kopecký.
Josef Kopecký, primář urologického oddělení NsP Havířov: „Nádor prostaty skutečně nebolí, hlavně v té první fázi. Měli bychom ho vyšetřit preventivně. To znamená, že by pánové měli chodit na preventivní vyšetření od padesáti let. Pokud mají pozitivní rodinnou anamnézu, měl by mít první vyšetření ve čtyřiceti letech."
Po celý den INNĚ pomáhali studenti z Gymnázia na ulici Studentská a Střední školy v Prostřední Suché.
Anna Strániková, vedoucí onkologického klubu INNA: „Některé školy jsme museli odříct, protože děti byly nevstřícné a dělaly s tím nesmysly. Tady ty děti nabídnou do posledního kvítečku a mají takový dobrý přístup."
Studenti s kvítky zavítali i na magistrát. Sbírku podpořil také primátor města František Chobot. Přestože se v letošním roce nepodařilo prodat všech 6000 kvítků, dobrovolníci vybrali krásných 109 tisíc korun.