Kdo chce být plnohodnotnou zdravotní sestrou musí studovat celkově sedm let. A proč došlo k legislativní změně?
Marcela Hluštíková, ředitelka SZŠ Karviná: „Evropská unie chtěla, aby byla možnost uznat vysokoškolsky vzdělané sestry a aby mohly sestry jít bez toho, aby si doplňovaly jakékoliv vzdělání, pracovat třeba do Anglie, Itálie. Prostě v rámci EU."
To ale zkomplikovalo situaci v České republice. Absolventi středních zdravotnických škol se samozřejmě chtějí vzdělávat dál. A to právě způsobuje nedostatek zdravotních sester.
Sandra Slovincová, studentka: „Já bych chtěla jít dál na vyšší odbornou do Ostravy nebo na vysokou do Ostravy."
Marcela Hluštíková, ředitelka SZŠ Karviná: „Situace je taková, že asi dvě třetiny asistentů jde studovat dál, a to z pochopitelných důvodů. Dokud jsem mladý a jsem po maturitě, jdu studovat dále."
Havířovská nemocnice, kde celé čtyři roky studenti měli praxi, by absolventy brala všemi deseti. Stále se potýkají s nedostatkem personálu.
Renata Tydláčková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: „Uvidíme, kolik děvčat po úspěšném absolvování maturitní zkoušky se přihlásí. A budeme se snažit, v rámci našeho ošetřovatelského týmu, je zapojit."
Zřejmě tento stav si dobře uvědomuje ministerstvo zdravotnictví a od září chystá další změnu. Zdravotnický asistent už se bude nazývat praktická sestra. Tím by se měly zvednout i pravomoce těchto zdravotníků.