Můžeme pokračovat ve studiu za úplně stejných finančních podmínek a k tomu v Havířově. Po skandálu a zavření polské pobočky vysoké školy humanitně ekonomické Lodž byli studenti v nejistotě. Prioritou pro vedení Akademie tvůrčího rozvoje, která výuku realizovala, bylo postarat se o své studenty.
Hana Durčáková, ředitelka konzultačního centra Havířov: „Vydali jsme se po českých školách hledat možnosti spolupráce. V Kolíně jsme byli přijati velmi příznivě a kolínské vedení se rozhodlo, že přijme naše studenty, a to nejen do prvního ročníku, ale byli tak vstřícní, že zajistili možnost studia našich studentů i v druhém či třetím ročníku. A to takovou formou, že jim uznali kredity, části studia, kterého dosáhli v rámci studia na zahraniční vysoké škole."
Vysoká škola politických a společenských věd vzala tedy pod svá křídla několik desítek studentů. Pobočka zde vznikla i z důvodu, že problematika politologie není v regionu dobře vysokoškolsky zajištěna.
Ján Liďák, rektor Vysoké školy politických a společenských věd Kolín: „Každá vysoká škola má zájem o další rozvoj. To znamená, co se týká studentské základny, vnímáme zájem široké veřejnosti o doplnění vzdělání. Proto jsme se rozhodli, že vyjdeme vstříc požadavku, který tady v Havířově vznikl, a rozhodli jsme se, že vznikne konzultační středisko Vysoké školy politické a společenských věd v Kolíně tady v Havířově. S tím, že zabezpečujeme bakalářský program politologie."
Anketa, studenti bývalé polské školy: 1. „My jsme se dostali do takové situace, kdy buď jsme mohli pokračovat v Polsku, což jsme absolutně nechtěli. Pak byla varianta UJAK. Ta pro mě nebyla vůbec finančně zajímavá. Na závěr nám spadla do klína škola Kolín." 2. „Jsme velice rádi, že kolínská akademie nám umožní studovat dále, dokončit tu školu v řádném nebo i v pozdějším termínu, ale jsme rádi, že můžeme studovat na té škole." 3. „Dostali jsme nabídku i z Univerzity J. A. Komenského v Praze, že můžeme přejít na pobočku do Frýdku-Místku, ale tam nám ty podmínky nevyhovovaly. Proto jsme rádi, že ta kolínská tady je a můžeme studovat politologii."
Měsíčně studenti platí školné ve výši 2300 korun, což je mnohem méně než na jiných vysokých školách.
Ján Liďák, rektor Vysoké školy politických a společenských věd Kolín: „Kolínské vedení si plně uvědomuje složitou současnou hospodářskou situaci, jednak celosvětovou, co se týká globální krize, ale i regionální tohoto regionu. Proto neměníme v nejbližší budoucnosti nebo v nejbližších letech výši školného. To znamená pro tento, budoucí a předpokládám i následující rok bude výška školného zachována. A chci podotknout, že posluchačům, kteří začnou studovat za těchto podmínek, po celou dobu studia garantujeme, že se výška poplatku nebude zvyšovat."