Petr Ságl, člen ČSOP: „Máme tady všechny čtyři chráněné motýly. Tři jsou denní a jeden noční. Otakárek feniklový, který se vyskytuje také u Lučiny. Sem tam i otakárek ovocný, ale co tady je velká vzácnost, tak to je jasoň červenooký."
Největší Evropský motýl se nazývá martináč hrušňový. Lze ho vidět i v České republice. Tento noční motýl je také chráněný.
Pozornost návštěvníků upoutali samozřejmě i brouci. Asi málo kdo tuší, že samci roháčů mají obrovská kusadla jen pro boj se soky. I malí brouci však stáli za povšimnutí.
Petr Ságl, člen ČSOP: „Tito brouci se vyskytují tady v naší České republice, někteří i v Havířově, jako třeba tito zlatohlávci."
Sběratel Eduard Oršulík přivezl na výstavu svou sbírku schránek mlžů a plžů ze Středozemního moře. A jak sběratel loví?
Eduard Oršulík, člen ČSOP: „Tady tu musím třeba na dvakrát nebo až na třetí ponor. Protože ta mušle je velmi křehká. Kdybych ji páčil, tak ji rozlomím."
I zkameněliny měly své kouzlo.
Petr Ságl, člen ČSOP: „Na začátku tam máme sůl recentní, to znamená sůl, která krystalizuje přímo v dolech. Jsou tady zkamenělé přesličky, jsou tady otisky různých kmenů."
Největší vzácnost byla ale z ostravských šachet. Pelosiderit. Když se koule rozřeže, má krásnou kresbu a sběratelé si ho cení jako polodrahokam.