Projekt zaštiťuje samotné Ministerstvo životního prostředí. A kde čerpala studentka inspiraci?
Nikola Křístková, studentka SPŠS Havířov: „Nejdříve jsem si hledala na internetu různé stadiony ve světě, ale nakonec jsem se rozhodla si vytvořit svůj vlastní, protože mě žádný nezaujal. Pak jsem si vytvořila návrhy, náčrty, podle kterých jsem až do poslední chvíle postupovala."
Soutěž má přesně daná pravidla. Přihlášené školy musely modely vytvářet pouze z dodané lepenky pořádající firmou. Dále musí mít každý stadion padesát tisíc míst k sezení.
TV Polar: Jak dlouho ti trvalo stavbu vytvořit a co bylo nejtěžší?
Nikola Křístková, studentka SPŠS Havířov: „Stavba trvala více než 200 hodin a nejtěžší na stavbě bylo ji navrhnout."
Miroslava Perhalová, učitelka: „Každopádně byla jsem ráda, že jsme tady našli jednoho studenta, který se chtěl zúčastnit tého soutěže a vlastně zastupovat naši školu. Už v minulém roce jsme se této soutěže zúčastnili a tam bylo téma nějaká historická budova z okolí města. Já si myslím a předpokládám, že tady ten model, je na vysoké úrovni. Studentka se ho zhostila velice dobře i z hlediska parametrů, které ten model má splnit."
Model stadionu je vystaven ve vestibulu školy, kde ho denně obdivují ostatní spolužáci.
Anketa: 1. „Je velmi pěkný a nezvládla bych to udělat." 2. „Líbí se mi to, ale asi bych do toho nešla. Je to dost pracné, si myslím. Ale dívala jsem se na to a dala si s tím určitě hodně záležet."
Na základě fotografii odborná porota vybere pět nejlepších staveb. Samotné vyhlášení vítězů by pak mělo proběhnout v červnu na jedné z akcí Ministerstva životního prostředí. První tři místa budou ohodnocena finanční odměnou. Nikola už ví, jak by s ní naložila.
Nikola Křístková, studentka SPŠS Havířov: „Pokud bych vyhrála, tak jsem student a začínám zjišťovat, že čím dál tím víc potřebuji svůj vlastní notebook. Za tu cenu bych si koupila notebook."
Nezbývá než Nikole držet palce.