Videoterminál a hrací automat jsou na první pohled stejné hazardní přístroje, se kterými mnohá města bojují. Rozdíl zde přece jen je. Videoterminál povoluje, a to v hojném počtu ministerstvo financí a také si za provoz inkasuje. Hrací automaty mají v kompetenci zcela obce.
Například v Havířově je v dopoledních hodinách zakázáno hrát na výherních automatech. Videoterminály však běží nonstop. Nyní města mohou nově na základě změny zákona vybírat za videoterminály poplatky. A radnice reagovaly v Moravskoslezském kraji takřka okamžitě. Starostové však křičí, to nebylo naším cílem a jsme zklamáni, že prezident vetoval novelu loterijního zákona.
Petr Vícha (ČSSD), starosta Bohumína: "My jsme bojovali za to, abychom mohli v některých místech, stejně jako výherní automaty, ty nové, povolené ministerstvem financí, videoterminály, zakázat. V tom nám bohužel udělal čáru přes rozpočet pan prezident, který dlouholeté úsilí Svazu měst a obcí zhatil."
V Havířově bylo ještě v loňském roce 1100 výherních automatů a radní kasa si přišla až na 10 miliónů korun. Nyní počet automatů klesl na nějakých 370.
Eduard Heczko (KSČM), náměstek primátora Havířov: „Tento úbytek není daný tím, že by vlastníci restaurací omezovaly hrací přístroje, jednoduše přešli na videoterminály, které povoluje ministerstvo financí."
Kolik je v obcích videoterminálů, zatím města neví a čekají na údaje z ministerstva financí. Každopádně provozovatelé mají přihlašovací povinnost, a to do 30 dnů od nabytí platnosti vyhlášky.
Eduard Heczko (KSČM), náměstek primátora Havířov: „Kontrola bude velice náročná, protože ne každý si vyvěsí povolení a oznámení ve své provozovně. Bude muset nastoupit jak městská policie, tak odbor živnostenský nebo i oddělení správy poplatků a budou fyzicky povolení kontrolovat těchto hracích přístrojů."
S výnosem z poplatků za videoterminály budou města zacházet každé po svém. V Karviné už však ví, že příjem bude použit na volnočasové aktivity i pro neziskové organizace.
Provozovatelé heren se zatím k nové vyhlášce nechtějí na kameru vyjadřovat. S poplatkem pět tisíc korun za jeden přístroj za kvartál ale zásadně nesouhlasí a někteří mají obavy, že je to zlikviduje.