Radek Foldyna, ředitel ÚP Karviná: „Ty zásadní změny se týkají hlavně v povinnosti uchazeče o zaměstnání, kdy musí v den nástupu výkonu nové pracovní činnosti nahlásit na ÚP. Dříve na to měli osm pracovních dnů, v dnešní době tomu tak není. A je to samozřejmě důsledek priorit nového pana ministra, že se musí důsledně provádět kontrola veškerých nelegálních prací."
To znamená, že kdo se nenahlásí v den nástupu do zaměstnání, bude z úřadu práce vyřazen.
Radek Foldyna, ředitel ÚP Karviná: „V případě, že tu práci započne a přijde kontrola z úřadu práce, tak ten zaměstnavatel i zaměstnanec budou penalizováni a pokutováni."
Další změna se týká rozvázání pracovního poměru.
Radek Foldyna, ředitel ÚP Karviná: „Tam došlo k výrazné změně, že pokud zaměstnanec dohodou na vlastní žádost opustí zaměstnání, tak výše jeho podpory bude vypočítána pouze ze 45 procent jeho průměrného měsíčního čistého výdělku. V současné době nadále platí to, že pokud z organizačních důvodů dostanete výpověď, tak tam stále platí to, že první dva měsíce získáváte 65 procent, další dva měsíce je to 50 procent, a to zbývající období je 45 procent."
Změnila se i výše vyplácené podpory v nezaměstnanosti.
Radek Foldyna, ředitel ÚP Karviná: „Tím, že se to počítá z průměrné mzdy v ČR, tak v dnešní době činí maximální výše podpory 13 528 korun. V případě, že se uchazeč zúčastní rekvalifikačního kurzu, tak ta výše je 15 169 korun. Ještě bych chtěl upozornit na další důležitou věc, to je možnost přivýdělku uchazeče o zaměstnání. Stala se tou novelou zákona podstatná věc v tom, že když si uchazeč nějakým způsobem, ať je to dohodou o pracovní činnosti, přivydělává, tak po tu dobu nezískává podporu v nezaměstnanosti. Ta podpora mu nezaniká, ale odsouvá se vždy na nějaké to období další. V případě, že přestane provádět pracovní činnost, tak mu samozřejmě naběhne."
Změna nastala i v případě vyplacení odstupného.
Radek Foldyna, ředitel ÚP Karviná: „Ta změna se týká toho, že pokud získáváte odstupné, tak po dobu toho odstupného můžete být evidován na úřadu práce, to znamená, že úřad za vás platí zdravotní pojištění, ale v době zákonem stanovené doby toho odstupného, což je tři měsíce, neobdržíte podporu v nezaměstnanosti. To znamená, že pokud dostanete šestinásobek odstupného, tak tři měsíce podporu nezískáte a po těch třech měsících vám to samozřejmě naběhne."
Úřady práce si více pohlídají uchazeče o práci, kteří pracují, jak se říká na černo.
Radek Foldyna, ředitel ÚP Karviná: „My úzce spolupracujeme s celní a cizineckou policií, protože kontrolní činnost je jedna z hlavních priorit nového pana ministra. Jenom můžu konstatovat, že v minulém roce jsme provedli zhruba 200 kontrol a u 80 procent případů jsme vždy nějakým způsobem nalezli buď práci na černo, to znamená zaměstnance, kteří vykonávali nelegálně svou práci. Je to dost velký problém v tom, že ti lidé jsou potom vyřazeni z úřadu práce a ty sankce se mohou pohybovat až v řádech několika milionů korun. Takže ta spolupráce s celní a cizineckou policií bude samozřejmě narůstat a zároveň se k tomu bude připojovat Státní ústav inspekce práce, kteří také provádějí celou řadu kontrol, nejen z hlediska bezpečnosti, ale i zaměstnávání nelegálního a cizinců."
Finanční postihy při práci na černo dostávají jak zaměstnanci, tak zaměstnavatelé.
Radek Foldyna, ředitel ÚP Karviná: „Jsme dokonce i navigováni, že v případě nějaké nekalé činnosti nemáme mít obavu podávat trestní oznámení. Protože stát se připravuje o nemalé prostředky z daňových odvodů a mnohem nižší jsou odvody na zdravotní a sociální pojištění."
Na zaměstnavatele, kteří nechají pracovat u sebe někoho nelegálně, se chystá novela zákona.
Radek Foldyna, ředitel ÚP Karviná: „V případě nálezu nějakého zaměstnance, který provádí nelegální práci na černo, tak ta daná firma se nebude moci zúčastňovat zakázek z veřejného sektoru a nebude moci získat od státu nebo od úřadu dotace třeba na mzdy na zaměstnance, na vznik nějakých pracovních míst a tak dále."
Změny nastaly i u vyplacení státní sociální podpory.
Radek Foldyna, ředitel ÚP Karviná: „Týká se to hlavně porodného, který jako takový ten příspěvek zaniká. Nárok na porodné má pouze prvorodička a ještě je to podmíněno tím, že nesmí přesáhnout 2,4 násobek životního minima rodiny. Z hlediska sociálního příspěvku, tak ten svým způsobem zaniká. Na sociální příspěvek má pouze nárok osoba, která pečuje o nezaopatřené dítě nebo o těžce nemocné dítě nebo postiženého, dlouhodobě postiženého třeba rodiče, takže tam ten příspěvek zůstává. Z hlediska příspěvku na bydlení, tak tam dochází díky nějakým normativním změnám k určitým typům navýšení."