Všichni lidé, kteří se sešli v sále KD Radost, mají něco společného. Rozhodli se pravidelně darovat tu nejcennější tekutinu, svou krev. Město každoročně čestné dárce odměňuje, jelikož si těchto lidí velice váží. Jedním z oceněných byl i pan Štrba Pavel. Ten má dokonce už přes 250 odběrů.
Pavel Štrba, dárce krve: „Daruji to, jak to bylo kdysi zvykem. Nastoupil jsem na vojnu, tak od základní vojenské služby. Byl jsem původním zaměstnáním báňský záchranář a bylo to moje krédo někoho zachránit."
Město ocenilo 149 dárců a poskytlo jim čipové karty pro rok 2011 na bezplatnou dopravu v systému ČSAD Havířov. Mezi oceněnými bylo i šest žen.
Libuše Čadílková, dárce krve: „Mně k tomu přivedl přítel, který daroval krev už od vojny. Takže jsem také začala darovat a mám 120 odběrů. Doufám, že to někomu pomůže. Já si myslím, že bychom si měli pomáhat navzájem. Je dobře, že město dokáže ocenit občany."
Stanislav Halma, dárce krve: „Já jsem začal darovat od roku 2000, když jsem pracoval na šachtě, a mám asi 140 odběrů. Můj taťka dával krev, tak to přišlo tak samo."
Zdeněk Osmanczyk (ČSSD), primátor města Havířov: „Vnímání krve jako tekutiny důležité pro zachování života organismu je staré pravděpodobně jako lidstvo samo. Vím, že nejstarší dochované záznamy o takovýchto pokusech pochází z 15. století, kdy papež Innocent VIII. přijal krev dvou chlapců, čímž na sebe chtěl přenést část jejich mládí. Další historické zmínky se vztahují k pokusu o nápravu jednoho zločince tím, že mu byla přilita beránčí krev. To se ale nepovedlo. Počáteční neúspěchy dokázaly lékaře odradit od dalších pokusů na dlouhých 200 let, a tak skutečný nástup přenosů krve z člověka na člověka se zahájil počátkem 19. století. Jsme si vědomi, co krev znamená pro lidstvo, a proto město každoročně oceňuje dárce krve. A proto i dnešní večer je výrazem poděkování, úcty."
Dárce krve město oceňuje již od roku 1997 a za tu dobu bylo oceněno 1 150 občanů.