Zatímco v roce 1985 čítala místní havířovská organizace Svazu včelařů 104 členů, dnes jich zbyla pouhá čtyřicítka. To motivovalo jednoho z členů spolku Jiřího Vavříka uspořádat kurz včelařů a najít pro tento koníček a vášeň novou krev. Sám se včelaření věnuje již 52 let.
Jiří Vavřík, vedoucí kurzu: „V roce 2009 jsme oslavili 100 let výročí založení organizace na území města a při té příležitosti bylo konstatováno jednatelem naší organizace, že včelaři stárnou, včelstev ubývá i včelařů ubývá. A to mě vyprovokovalo právě k tomu založit tady na ZŠ Frýdecká včelařský kroužek."
To se podařilo. Jelikož se lidé dověděli o kroužku pro děti, vznikl i kurz pro dospělé. Zájemci se během absolvování besed doví vše podstatné, jak založit včelí chov, orientovat stanoviště úlu, na co si dát pozor, a jak docílit vytáčení kvalitního medu.
Anketa, účastníci kurzu: 1. „Jsem z Těrlicka a účastním se kurzu, protože na chalupě mám včely a chtěl bych se v tom zdokonalit. Chtěl bych mít med, ale to se mi zatím nepodařilo." 2. „Já jsem z Havířova, ale včelstvo bych zakládala v Čechách, kde mám chalupu a velké pozemky. Mám kamarády včelaře, kteří mě k tomu už trochu pustili. Líbí se mi to. Výsledkem by mělo být to, že bych měla radost z vlastního medu." 3. „Včely má v rodině bratranec, mám vztah k přírodě. Zajímá mě včelařství."
A jaký včelaři sklízejí med v okolí Havířova?
Jiří Vavřík, vedoucí kurzu: „Tady převážně med květový nebo jarní může být řepkový. Těžko bychom tady měli medy jasanové nebo levandulové. Tady se vyskytují smíšené květové medy."
Kvalita prý je výborná
Jiří Vavřík, vedoucí kurzu: „U nás jsou nejlepší medy. Tady v České republice je norma trochu přísnější než vůbec v Evropě, protože dává se pozor, aby se nevyskytovaly zbytky léčiv v medu. Také to léčení se vykonává pod veterinární správou."
Za kvalitu se platí. Před několika lety se med prodával pod sto korun, dnes kvůli nedostatku sladkého moku a vyšším nákladům na chov se prodává i za 150 korun za jeden kilogram.