Třicet stlačení hrudníku a dva vdechy. To je správná metoda při oživování. Právě strážníci jsou těmi, kteří se mohou denně dostat do situace, kdy bude někdo potřebovat jejich pomoc. Proto byli všichni proškoleni Českým červeným křížem.
Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: „My jsme se proto rozhodli v rámci zkvalitnění naší činnosti na ulicích, protože se setkáváme stále častěji jednak s dopravními nehodami a ve větším procentu pomáháme i jinde. To znamená při dopravních nehodách, ale i jiných krizových situací. Takže si myslím, že zkvalitnit naši činnost i v oblasti poskytování první pomoci je potřebné."
Při oživování je nejdůležitější naučit se techniku masáže srdce. Hrudník se musí stlačit až do hloubky 4 až 5 centimetrů.
Martina Bielczyková, Český červený kříž: „Při oživování podle nového opravdu nemusíme dělat umělé dýchání. Je to z toho důvodu, že laici nezakláněli hlavu, přefukovali člověka, takže dýchání bylo neúčinné. Proto se to odbouralo, stačí jen masírovat, to oživování je stejně účinné. Samozřejmě na těchto kurzech ještě učíme dva vdechy, protože, když se to dobře naučíme, tak tuto metodu můžeme v praxi využít."
Při oživování je nutná kontrola, zda došlo k obnovení srdeční činnosti a dýchání. Pokud ano, ukládá se raněný do stabilizované polohy. V opačném případě se s oživovacím procesem pokračuje do příjezdu rychlé záchranné služby. Nicméně masáž srdce je fyzicky velice náročná.
Taťána Baciková, strážnice MP Havířov: „Pro ženu je to těžké rozdýchat mužské tělo, ale snažila bych se masáž provést, abych pomohla."
Jan Beneš, strážník MP Havířov: „Chodíme každoročně na školení v autoškole, kde se zdravověda probírá, ale tohle člověku pomůže si to lépe zafixovat, veškeré činnosti. Počty masáží k poměru vdechu a různé jiné věci."
Během školení si strážníci rovněž připomenuli, jak zastavit masivní krvácení, co dělat s člověkem, který je v bezvědomí či v šoku.