I aktivně, ve společnosti přátel, může vypadat stáří. Někteří senioři nechtějí, nebo nemohou být doma samotní, a díky sociálním službám města Havířova ani nemusí. V propracované síti služeb lze nalézt právě i denní stacionář, který je seniorům k dispozici po celý pracovní týden v době od 6 do 18 hodin.
Jana Wojtoňová, vedoucí sociálních a zdravotnických zařízení SsmH: „Ten denní stacionář navštěvuji takové dva okruhy klientů. Jednak jsou to klienti, o které je pečováno v rodinném prostředí a kde rodina pracuje, anebo ten druhý rodinný příslušník už je v seniorském věku a potřebuje odpočinek. Využívají to jako formu odlehčení. Druhý okruh klientů vyhledává společnost jiných lidí a vítají aktivizaci, podporu soběstačnosti."
A jak vypadá takový jeden den ve stacionáři? Ráno buď klienta dovezou do zařízení rodinní příslušníci, anebo senior využije svozovou službu. Po snídani, kterou si mohou klienti i třeba sami přichystat v malé kuchyňce, začíná aktivizační program. Ten zahrnuje například ranní cvičení, muzikoterapii, trénovaní paměti, či četbu. Po obědě či, v kteroukoliv jinou dobu, si senior může odpočinout v ložnici. Odpoledne následuje další individuální nebo skupinový program.
Paní Božena, klient Denního stacionáře: „Je to tady fajn. Sestřičky nám vždy připraví nějaký program, takže se tu nenudíme. Přátelé jsme tady všichni, ale nenavštěvujeme se. Stačí to tady."
Senioři jsou v Denním stacionáři spokojeni také díky personálu. Paní Dana Holková zde pracuje již šestnáct let a za svou obětavost a přístup byla oceněna Českou asociací pečovatelské služby.
Dana Holková: „Je to práce, která mě baví, dává mi smysl, protože jednak je potřebná a jednak mám k seniorům blíže. Je to smysl života."
Bohužel denní stacionář nyní čelí jednomu problému. Většina klientů má přiznán příspěvek na péči v prvním stupni. Ten byl ale snížen z dvou tisíc korun na 800 korun. A to zdaleka nepokryje náklady. Někteří klienti jsou tak nuceni navštěvovat stacionář méně, než by si přáli.
Paní Anna, klient Denního stacionáře: „Představte si, že nám právě přišlo, že ten příspěvek nedostaneme. Nesplňuji třináct bodů. Dcera se zkusí odvolat. Já jsem v takovém stavu, že si ani nezajdu do obchodu, jsem jen v bytě a musím chodit o holi. Přesto příspěvek nedostanu."
Senioři však mohou využít i další službu, a tou je pečovatelská terénní služba.
Jana Kolibačová, vedoucí pečovatelské služby SsmH: „V dnešní době převládá péče o klienty v domácnosti, kdy převládá pomoc při hygieně, podávání stravy, nákupy, úklid. Ale také nutné pochůzky, kdy pečovatelky platí složenky na poštách a dle potřeby, co klienti potřebují."
Pečovatelská služba disponuje i jednou zvláštností, a tou je přenosná vana. 22 terénních pracovníků denně navštíví průměrně 115 klientů.
Jana Kolibačová, vedoucí pečovatelské služby SsmH: „Hodinová částka stanovená na 100 korun, s tím, že se započítává každá započatá patnáctá minuta. Takže pokud jsou u klienta patnáct minut, víc nepotřebuje, zaplatí 25 korun."
Pro zkvalitnění vyúčtování péče mají pracovníci speciální čtečky čárových kódů. Pokud však někdo potřebuje domácí zdravotní péči i tam jsou sociální služby schopny pomoci. V současné době zde pracuje devět zdravotních sester.
Taťána Nosálková, vedoucí domácí zdravotní péče SsmH: „Ta péče obnáší odbornou zdravotní péči, kterou si vyžádá buď praktik nebo nemocnice. Je to následná čtrnáctidenní péče."
Kromě těchto služeb mohou klienti dále využít respitní péči, která se nachází rovněž objektu denního stacionáře na ulici Moskevská.