Ještě před třemi lety devětadvacetiletý hluchoněmý a mentálně postižený Péťa neuměl vůbec komunikovat s okolním světem. Osudové mu bylo Santé, kde se pomocí speciální techniky, obrázků a znaků postupně dovídá, co znamenají a jaký význam mají jednotlivá slova.
Anetka kreslí, i přes svůj hendikep, neuvěřitelné obrázky. Pravidelně své umění rozvíjí v kreativním ateliéru.
Santé - Centrum ambulantních a pobytových sociálních služeb se řídí jediným mottem žít život naplno. Zařízení za poslední dva roky prošlo několika změnami.
Tamara Šeligová, ředitelka Santé - Centra ambulantních a pobytových sociálních služeb: „Jednak jsme se rozdělili na dva stacionáře. Jeden stacionář je tady v hlavní budově na ulici Tajovského, kde sídlí i správa organizace, kde poskytujeme služby osobám s lehkým až středně těžkým postižením. Druhý stacionář je na ulici Čelakovského, kde jsou klienti se středním až těžkým mentálním postižením."
Na ulici Tajovského vytvořili pro klienty také multismyslovou místnost. Zde mohou uživatelé relaxovat, probíhají zde terapie, ale rovněž se zde hraje na hudební nástroje. Tohle je například skladba déšť.
Pavlína Sztefková, sociální pracovnice: „Tohle jsou uživatelé, kteří jsou na tom velice dobře, co se týče rytmu. Jelikož ho cítí, tak tento déšť jsme nacvičovali asi čtyři měsíce. Vystupovali jsme s ním na večeru ocenění v sociální oblasti, kde jsme sklidili velký úspěch. Kluky to baví, mohou cítit rytmus a mohou se odreagovat. Na druhou stranu jsou tady i klienti, které vedu, kteří rytmus tolik necítí. Učíme se to pomalu, ale i tito uživatelé najdou uplatnění třeba při rodičovských schůzkách."
V denním stacionáři na ulici Čelakovského může ambulantních služeb využívat 17 klientů. Odborný personál se snaží především naučit hendikepované, co největší samostatnosti. Zařízení je určeno také pro děti od tří do sedmi let.
Zdeňka Břusková, zástupkyně ředitelky: „My se snažíme těmto uživatelům činnosti jako jsou výchovné, vzdělávací, aktivizační. Pracují například ve skupině, kde vychovatel na určité téma s němi pracuje. Například dneska máme dopravní prostředky. Probírají věci tak, aby mohli v běžném životě třeba cestovat autobusem. U dětí se snažíme rozvíjet předškolní dovednosti. Zaměřujeme se na smyslovou výchovu."
Odloučeným pracovištěm je zařízení Mikado na ulici Lípová, které navštěvuje 15 uživatelů.
Zdeněk Krejza, vedoucí Mikada: „Na výběr mají z několika činností. Je to pracovně-výchovná činnost dřevařská, která je rozdělena na práci s nástroji a stroji. Můžou pracovat jak s elektrickým nářadím, tak ručním. Probíhá tady také sportovní činnost. Učíme se tady stolní tenis a jsme na takové krajské úrovni. Pak tady máme kreativní ateliér a všude na stěně visí naše obrazy, jezdíme na výstavy."
Santé také provozuje službu chráněného bydlení. Nicméně snem je vybudování domova, který ještě v komplexnosti služeb chybí.