Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči z Horní Suché našli při rekonstrukci zbrojnice další poklad, pamětní knihu

Vidět z dobové fotografie a přečíst si, jak probíhaly zásahy dobrovolných hasičů na počátku minulého století, je opravdu vzácné. Právě tento poklad v podobě pamětní knihy se podařilo najít sboru v Horní Suché.

Když dobrovolní hasiči z Horní Suché našli během rekonstrukce zbrojnice tubus s dokumenty z roku 1935, byli nadšeni. Že se někde nachází, však věděli. Při opravě střechy byla nalezena ještě cennější listina. Pamětní kniha.

Lucie Zsibritová, starostka SDH Horní Suchá: "Při další rekonstrukci zbrojnice, kdy se dělala rekonstrukce střechy se dohledala pamětní kniha, která je z roku 1903 a vlastně první zápis tam byl z 29. května 1921. Kronika pokračuje v roce 1923 do těch dalších let. Je tam všechno napsáno, jak vznikala zbrojnice, kdo se na tom podílel a veškeré dokumenty k tomu a jsou přiloženy i fotografie.”

Obec se z dokumentů dozvěděla i velmi cennou informaci.

Josef Žerdík, místostarosta Horní Suché: "Je tam taková zajímavá stránka, která hovoří o odhalení pomníku z roku 1924 obětem první světové války a my jsme ho shodou okolností v loňském roce nechali celý zrekonstruovat a v tom památníku jsme zjistili jeho první podobu. Všechny oběti tam měly svou fotografii. Nám už se to nedochovalo, tak alespoň víme, jak vypadal původně při odhalení."

Pamětní kniha byla převezena a následně ji má ve správě Státní okresní archív v Karviné.

Pavel Hruboň, vedoucí Státního okresního archívu Karviná: "Je ve výborném stavu vzhledem k tomu, kde byla a po jaké době se našla, jak byla neznámá. A samozřejmě je to cenné. My, jako archív, uděláme to, že samozřejmě budeme o to pečovat a za druhé, budeme digitalizovat a bude to přístupné, pokud sbor dovolí, badatelům, kteří z toho budou čerpat.”

Badatelé budou moci informace z pamětní knihy čerpat do roku 1937, další stránky už jsou pak prázdné.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail