Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obyvatelé Horní Suché se mohou seznámit s historií kostelních zvonů

Obyvatelé Horní Suché si mohou přečíst celou historii zvonů kostela sv. Josefa, a to u železných zvonů, které byly v kostelní věži od roku 1946 až do roku 2017. Obec čerpala informace z kronik a také jí pomohly informace nalezené v hasičské zbrojnici.

Takto zní zvony v kostele sv. Josefa v Horní Suché. Zakoupeny byly z darů farníků a příspěvku obce a vysvěceny v roce 2017. Historie zvonů však sahá daleko. A právě vše o jejich osudu si mohou nyní lidé přečíst u železných zvonů, které byly v kostelní věži od roku 1946 až do právě roku 2017.

Marian Weiser, radní Horní Suché: “Ta historie sahá do roku 1864, kdy byl první zvon Józef tady zavěšen na kostele. Bohužel tento zvon se nezachoval. My jsme pátrali v historii a on po nákupu nových zvonů před první světovou válkou neseděl do té sady zvukově a byl prodán do Strážova.”

Tak jako jiné zvony i ty z Horní Suché a i nejstarší Józef byly za druhé světové války použity pro výrobu válečného materiálu. V kostele se však zachoval v malé věži zvon umíráček z roku 1925.

Marian Weiser, radní Horní Suché: “Momentálně je v takovém stavu, jak po dlouhých letech služby. Budeme se snažit v nejbližší době ho zrenovovat a pověsit do věže, kam patří, stejně jako ostatní zvony.”

Shromáždit veškeré informace k historii zvonů, byl náročný úkol.

Marian Weiser, radní Horní Suché: “Čerpali jsme z farní kroniky, z obecní kroniky, ale co je zajímavost, tak dokonce z kroniky, která byla nalezena zazděná v požární zbrojnici, která se momentálně renovuje. A tam byla asi před válkou schovaná kronika místních hasičů a tam jsme našli také zmínku právě o zvonu Józef, který cestoval potom po naší republice. Těch zdrojů bylo více a jsem rád, že se konečně podařilo dát to dohromady všechno.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy