„Podle našich informací byly děti výbuchem silně popáleny. Ihned jsem vyrazil a na místo také kromě vrtulníku mířil i sanitní vůz Rychlé lékařské pomoci z Třince,“uvedl zásahu Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy. Sám dorazil do tábora jako první a ihned se pustil do ošetření. V první řadě začal s pokrýváním nejhůře zasažených částí těl sterilními obvazy.
"U dvou dětí se jednalo o zranění středně těžká, a to v oblasti hlavy, resp. dolní končetiny. Další dva chlapci byli popáleni vážně, v rozsahu okolo 30-40%. U těchto pacientů došlo k zasažení dolních končetin, břicha a zad. Postižení byli při vědomí a s posádkami záchranné služby komunikovali. Lékařské týmy ZZS ošetřily popálené plochy, zajistily žilní vstupy a zahájily podávání léků tlumících bolest, i dalších farmak. Všechny děti byly následně transportovány (dvě letecky a dvě pozemní cestou) do ostravské Fakultní nemocnice a předány do péče popáleninového centra," vysvětluje mluvčí ZZS MSK Lukáš Humpl.
„Děti utrpěly popáleniny druhého a třetího stupně na 30 až 40 procentech povrchu těla. Samozřejmě velice trpěly bolestí, takže prvořadým úkolem bylo tuto bolest zmírnit,“ komentoval záchranu dětských táborníků Marcel Svoboda. Dodal, že poté začal navigovat vrtulník LZS k přistání na nedalekém hřišti. Jakmile dorazila sanitka RLP, převzal si malé pacienty lékař. Po základním ošetření byl nejhůř postižený chlapec transportován helikoptérou na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Ostravě. Další tři děti byly k následnému ošetření převezeny sanitkou třineckých zdravotníků.
„Je to i přes doslova nepřebernou škálu různých zranění, které denně řešíme, specifický zásah. Všechny složky, které se na něm podílely, ovšem pracovaly v perfektní souhře a s plným nasazením, ať už jde o LZS, posádku sanitky RLP či naše členy,“ dodal k včerejšímu zásahu Radim Pavlica, náčelník Horské služby Beskydy.