Sdružení Romů Severní Moravy uspořádalo ojedinělou gastronomickou soutěž v přípravě a ochutnávání tradičních jídel Slováků, Poláků, Maďarů a Romů. Kuchařky a kuchaři v několika místních restauracích se proto pustili hned ráno do práce, aby připravili několik jídel typických pro danou zemi.
Karel Wiewiórka, náměstek primátora: "Je dobře, že se ty tradice udržují, že se ty zvyky oprašují a předávají dalším generacím, aby nezanikly."
Chystala se tradiční jídla, jejichž recepty se předávají z generace na generaci. Tady se například připravovalo 50 porcí romského pokrmu zvaný Goja. Kdysi to byl všední pokrm chudých, teď už spíše sváteční.
Eliana Ferencová, kuchařka: " Se skládá z bramborového těsta a tlustého střeva. To očistíte zavážete, bramborové těsto se dochucuje moukou a česnekem. To se naplní a upeče."
Rudolf Farkaš, kuchař: "Připravuje se tady maďarský perkelt, pak drškový perkelt a těstoviny s hlávkovým zelím pečeným. Potřebuji k tomu vepřový masíčko, plecko, bůček, cibuli, papriku, rajský, smetánku."
Milan Ferenc, předseda Sdružení Romů Severní Moravy: "Slováci mají typické halušky, ty jsou běžné, známé, pak nějaké pirohy, ale jiné než ti Poláci."
Předpřipravená jídla se pak převezla do Romského centra, kde se v tamní kuchyni ještě dosmažila, dochutila a připravila na talíře pro porotu.
Zbyněk Gajdacz, porotce: “Hodnotit budu určitě podle chuti, předpokládám, že tam budou ty jemné niance v použitém koření, případně ve způsobu přípravy."
Porota chuť jídel bodovala, jídla mohli ochutnat i ostatní přítomní hosté. i když byl nakonec oceněn každý tým kuchařů, který jídla pro tuto soutěž připravoval, nejvíce porotě chutnala romská jídla jako Goja a Holubky. Organizátoři by rádi soutěž zopakovali a rozšířili ochutnávku jídel i o tradiční pokrmy dalších národnostních menšin jako Řeků a Wietnamců.