Záchranný archeologický výzkum v Karviné

  • 24. července 2017,
  • 10:00,
  • Karviná,
  • Monika Danková

V centru Karviné v těchto dnech probíhá záchranný archeologický výzkum souběžně se sanací sklepů pod regionální knihovnou. Archeologové už našli několik vzácných kousků keramiky ze 16.-18. století, mince i zvířecí kosti.

Reklama

Záchranný archeologický výzkum probíhá souběžně se sanací sklepů pod střediskem hudby a umění karvinské regionální knihovny. Archeologické práce se soustředí na odebírání klenebních zásypů a okolních vrstev tak, aby mohly být staticky narušené konstrukce sanovány.

Michal Zezula, ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě: “My dnes postupujeme od těch nejmladších uloženin po ty nejstarší a ty nejstarší budou souviset se začátky města někdy na konci 13.století.”

Dá se proto předpokládat, že na artefakty související s hmotnou kulturou Karviné v ranném novověku bude tento výzkum velmi bohatý. Ostatně, něco už archeologové našli.

Michal Zezula, ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě: “Převážnou část nálezu tvoří zlomky keramických nádob, kuchyňského náčiní, které se používalo ve Fryštátu v období 16.-18.století, ale máme i početný a velmi hezký soubor kamnových kachlů s reliéfně čelní stěnou.”

Mezi nálezy patří i zvířecí kosti a také mince. Jeden takový zlomek našli v den našeho natáčení.

Jana Brhelová, dokumentátorka: “Teď půjde do laboratoře, kde se ji pracovníci pokusí šetrně očistit, pak numismatik se pokusí na základě rozměrů a gramáže té mince určit o jakou minci se jedná nebo alespoň z jakého období.”

Přes probíhající práce je knihovna otevřena a to přes provizorní schodiště.
Líheň 2019 / soutěž amatérských hudebníků

07.03. 19:00 - 01.06. 0:00
Havířov, Stolárna Havířov a Hard Cafe Karviná

bebro electronic s.r.o.
Karviná
od 21 000 Kč do 23 000 Kč

Detail

Slezská důlní díla a.s.
Karviná
od 28 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

SENIOR DOMY POHODA ČESKÝ TĚŠÍN a.s.
Karviná
od 26 050 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu