Záchranný archeologický výzkum v Karviné

  • 24. července 2017,
  • 10:00,
  • Karviná,
  • Monika Danková

V centru Karviné v těchto dnech probíhá záchranný archeologický výzkum souběžně se sanací sklepů pod regionální knihovnou. Archeologové už našli několik vzácných kousků keramiky ze 16.-18. století, mince i zvířecí kosti.

Reklama

Záchranný archeologický výzkum probíhá souběžně se sanací sklepů pod střediskem hudby a umění karvinské regionální knihovny. Archeologické práce se soustředí na odebírání klenebních zásypů a okolních vrstev tak, aby mohly být staticky narušené konstrukce sanovány.

Michal Zezula, ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě: “My dnes postupujeme od těch nejmladších uloženin po ty nejstarší a ty nejstarší budou souviset se začátky města někdy na konci 13.století.”

Dá se proto předpokládat, že na artefakty související s hmotnou kulturou Karviné v ranném novověku bude tento výzkum velmi bohatý. Ostatně, něco už archeologové našli.

Michal Zezula, ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě: “Převážnou část nálezu tvoří zlomky keramických nádob, kuchyňského náčiní, které se používalo ve Fryštátu v období 16.-18.století, ale máme i početný a velmi hezký soubor kamnových kachlů s reliéfně čelní stěnou.”

Mezi nálezy patří i zvířecí kosti a také mince. Jeden takový zlomek našli v den našeho natáčení.

Jana Brhelová, dokumentátorka: “Teď půjde do laboratoře, kde se ji pracovníci pokusí šetrně očistit, pak numismatik se pokusí na základě rozměrů a gramáže té mince určit o jakou minci se jedná nebo alespoň z jakého období.”

Přes probíhající práce je knihovna otevřena a to přes provizorní schodiště.
Líheň 2019 / soutěž amatérských hudebníků

07.03. 19:00 - 01.06. 0:00
Havířov, Stolárna Havířov a Hard Cafe Karviná

VAMOZ - servis, a.s.
Karviná
od 23 000 Kč do 26 000 Kč

Detail

GOLD SPOON s.r.o.
Karviná
od 80 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu