Reklama

Záchranný archeologický výzkum v Karviné

  • 10:00,
  • Karviná ,

V centru Karviné v těchto dnech probíhá záchranný archeologický výzkum souběžně se sanací sklepů pod regionální knihovnou. Archeologové už našli několik vzácných kousků keramiky ze 16.-18. století, mince i zvířecí kosti.

Stáhnout video
Reklama

Záchranný archeologický výzkum probíhá souběžně se sanací sklepů pod střediskem hudby a umění karvinské regionální knihovny. Archeologické práce se soustředí na odebírání klenebních zásypů a okolních vrstev tak, aby mohly být staticky narušené konstrukce sanovány.

Michal Zezula, ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě: “My dnes postupujeme od těch nejmladších uloženin po ty nejstarší a ty nejstarší budou souviset se začátky města někdy na konci 13.století.”

Dá se proto předpokládat, že na artefakty související s hmotnou kulturou Karviné v ranném novověku bude tento výzkum velmi bohatý. Ostatně, něco už archeologové našli.

Michal Zezula, ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě: “Převážnou část nálezu tvoří zlomky keramických nádob, kuchyňského náčiní, které se používalo ve Fryštátu v období 16.-18.století, ale máme i početný a velmi hezký soubor kamnových kachlů s reliéfně čelní stěnou.”

Mezi nálezy patří i zvířecí kosti a také mince. Jeden takový zlomek našli v den našeho natáčení.

Jana Brhelová, dokumentátorka: “Teď půjde do laboratoře, kde se ji pracovníci pokusí šetrně očistit, pak numismatik se pokusí na základě rozměrů a gramáže té mince určit o jakou minci se jedná nebo alespoň z jakého období.”

Přes probíhající práce je knihovna otevřena a to přes provizorní schodiště.

ReklamaTragédie v Oradur-Sur-Glane / výstava

05.02. 16:00 - 14.01. 18:00
Havířov, Památník Životické tragédie, Havířov-Životice

Podmalby na skle / výstava

19.02. 16:00 - 31.12. 18:00
Karviná, Výstavní síň, Karviná

Obrázky z dějin Petřvaldu / výstava

07.03. 16:00 - 28.02. 18:00
Karviná, Technické muzeum Petřvald

SPORTOVNÍ CENTRUM ORLOVÁ s.r.o.
Karviná
od 16 300 Kč

Detail

Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, příspěvková organizace
Karviná
od 31 920 Kč do 100 303 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu