V karvinské nemocnici vyšetřují krev novými přístroji

  • 15:08,
  • Karviná ,

Hned tři nové přístroje nově pomáhají laborantkám na hematologicko-transfuzním oddělení Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji. Nemocnice je mohla pořídit díky dotacím z Evropské unie, státu i zřizovatele - Moravskoslezského kraje.

Hned tři nové přístroje začaly využívat pracovnice laboratoří hematologicko-transfuzního oddělení karvinské rájecké nemocnice. První se nachází ve virologické laboratoři. Jde o přístroj, který je schopen měřit čtyřkombinaci. Pracovnice laboratoře tady testují HIV, hepatitidy typu B a C a provádí i testy na sifilis. Vzorky krve se vyšetřují jak u dárců, tak u ambulantních pacientů.

"Je to plný automat,  s tímto analyzátorem se velmi dobře pracuje, je velkokapacitní, dokáže udělat 100 vzorků za hodinu. Pracuje na principu chemiluminiscence, snímá sílu impulzů a na základě toho vyhodnocuje, zda-li je výsledek reaktivní nebo negativní," vysvětlila Petra Amborská,  odborná pracovnice v laboratorních metodách NsP Karviná-Ráj.

Druhý špičkový přístroj se nachází v imuno-hematologické laboratoři.  Zkoumá pouze vzorky dárců.

"Je schopen provést 150 vyšetření dárců za hodinu. Vyšetřuje krevní skupinu, screening protilátek, Rh fenotyp a další testy," řekla Amborská.

A velmi užitečný je i tento diskuzní mikroskop. Nachází se v laboratoři hematologie. Toto oddělení má mikroskop tohoto typu poprvé. Zkoumat vzorky pod mikroskopem mohou hned nejen dva účastníci najednou, ale díky monitoru i další pracovníci laboratoře případně lékaři.

"Je to úžasná věc už jen z hlediska edukace, protože každou buňku může vidět každý jeden účastník z laborky, ale je to i úžasná věc z pohledu archivace a možné komunikace s dalšími a vyššími pracovišti," uzavřela.

"Jsme velice rádi, že nemocnice v projektu Modernizace vybavení pro obory návazné péče mohla zakoupit tři přístroje pro oddělené HTO. Stály více jak 4 miliony 300 tisíc korun a byly financovány z Evropského fondu pro regionální rozvoj, ze státního rozpočtu, ale i  dotace MSK," vysvětlila financování mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová.
Tragédie v Oradur-Sur-Glane / výstava

05.02. 16:00 - 14.01. 18:00
Havířov, Památník Životické tragédie, Havířov-Životice

Podmalby na skle / výstava

19.02. 16:00 - 31.12. 18:00
Karviná, Výstavní síň, Karviná

Obrázky z dějin Petřvaldu / výstava

07.03. 16:00 - 28.02. 18:00
Karviná, Technické muzeum Petřvald

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Comfort Job Agency s.r.o.
Karviná
od 20 200 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků