Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V karvinské nemocnici vyšetřují krev novými přístroji

  • Karviná,

Hned tři nové přístroje nově pomáhají laborantkám na hematologicko-transfuzním oddělení Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji. Nemocnice je mohla pořídit díky dotacím z Evropské unie, státu i zřizovatele - Moravskoslezského kraje.

Hned tři nové přístroje začaly využívat pracovnice laboratoří hematologicko-transfuzního oddělení karvinské rájecké nemocnice. První se nachází ve virologické laboratoři. Jde o přístroj, který je schopen měřit čtyřkombinaci. Pracovnice laboratoře tady testují HIV, hepatitidy typu B a C a provádí i testy na sifilis. Vzorky krve se vyšetřují jak u dárců, tak u ambulantních pacientů.

"Je to plný automat,  s tímto analyzátorem se velmi dobře pracuje, je velkokapacitní, dokáže udělat 100 vzorků za hodinu. Pracuje na principu chemiluminiscence, snímá sílu impulzů a na základě toho vyhodnocuje, zda-li je výsledek reaktivní nebo negativní," vysvětlila Petra Amborská,  odborná pracovnice v laboratorních metodách NsP Karviná-Ráj.

Druhý špičkový přístroj se nachází v imuno-hematologické laboratoři.  Zkoumá pouze vzorky dárců.

"Je schopen provést 150 vyšetření dárců za hodinu. Vyšetřuje krevní skupinu, screening protilátek, Rh fenotyp a další testy," řekla Amborská.

A velmi užitečný je i tento diskuzní mikroskop. Nachází se v laboratoři hematologie. Toto oddělení má mikroskop tohoto typu poprvé. Zkoumat vzorky pod mikroskopem mohou hned nejen dva účastníci najednou, ale díky monitoru i další pracovníci laboratoře případně lékaři.

"Je to úžasná věc už jen z hlediska edukace, protože každou buňku může vidět každý jeden účastník z laborky, ale je to i úžasná věc z pohledu archivace a možné komunikace s dalšími a vyššími pracovišti," uzavřela.

"Jsme velice rádi, že nemocnice v projektu Modernizace vybavení pro obory návazné péče mohla zakoupit tři přístroje pro oddělené HTO. Stály více jak 4 miliony 300 tisíc korun a byly financovány z Evropského fondu pro regionální rozvoj, ze státního rozpočtu, ale i  dotace MSK," vysvětlila financování mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail