Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karvinském denním stacionáři koncertoval Třesk

  • Karviná,

Karvinský Denní stacionář Galaxie si letos připomíná 20 let od svého založení. Velká oslava je naplánována sice až na září, už teď ale klienti zažili ojedinělý koncert. O zážitek se postarala skupina Třesk z Ostravy-Poruby, složená z lidí, kteří mají hendikepy, jako oni sami.

Denní stacionář Galaxie z Karivné-Hranic, který letos slaví dvacátíé narozeniny, uspořádal pro své klienty a další hosty výjimečný koncert, jež měl za úkoli spojit osoby se zdravotním postižením.

"Hudba spojuje, to je obecně známo, takže jsme pozvali hosty z Mens Sany, hosty z psychoterapeutického stacionáře a z Domu v Aleji, kde je denní stacionář pro mentálně postižené," řekl Marcel Dvořák, ředitel Galaxie Centrum Pomoci. 

Všichni se tak společně mohli zaposlouchat do vlastních skladeb skupiny Třesk z Ostravy-Poruby.

"Vystupujeme pod Mens Sanou, což je organizace, která se stará o hendikepované lidi, hrajeme spolu šest let, máme to jako muzikoterapii.  Jde o to, aby se vytvořil tým, což je vždycky u lidí, kteří mají nějaké problémy psychické, tak je důležité, aby byly v týmu a nebyli sami, protože samota ubíjí," vysvětlil Jiří Neduha, frontman skupiny Třesk.

Jedním z členů Třesku je i kdysi profesioální bubeník hard rockových metalových kapel Standa Hovadík. Hrával například v kapelách Bastard, Mroš & The Voices, Barvy Lucky a další. Jeho životní cestu změnil těžký úraz 30. září roku 2013, kdy při práci v elektrárně spadl z desetimetrové výšky. Utrpěl velmi závažná zranění včetně poranění lebky a mozku.

"Naštěstí si toho všimli, že letím, zavolali záchranku, tak jsem se poprvé proletěl vrtulníkem, doktoři mi nedávali žádnou šanci,  že to nepřežiju, tak mě odváželi vyloženě na udržení na orgány. A podívejte se jsem tady."

Většinu písní pro skupinu Třesk píše Jiří Neduha, který je nejen zakladatelem a frontmanem skupiny, ale i zpěvákem, hudebníkem, textařem, spisovatelem a také divadelníkem.

Skupina Třesk vystupuje i na festivalech, které nejsou určené jen pro hendikepované. Karvinská veřejnost bude mít šanci kapelu vidět osobně ještě jednou a to při velké oslavě 20. výročí stacionáře Galaxie 13 září. 

V plánu má Galaxie ještě hlouběji navázat spolupráci s ostatními stacionáři, organizovat společné akce - tvůrčí, poznávací a hudební, stejně jako se to povedlo v případě tohoto koncertu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy