Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Amatérští filmaři z Karviné vyprodali 11x kino

  • Karviná,

Amatérským filmařům z Karviné se podařilo už 11x vyprodat kino Centrum. Jejich čtyřicetiminutový dokument O zaniklé Karvinné má mezi lidmi nebývalý úspěch. A nejen to, už brzy se s filmem pokusí uspět v soutěži a objeví se na festivalu Pestré vrstvy v Ostravě.

Tohle zdaleka nikdo z těchto amatérských filmařů na jaře v roce 2017 nečekal. To, že už pojedenácté budou promítat svůj dokumentární film o zaniklé arviné před vyrodaným sálem kina Centrum. A stalo se.

"Já jsem tušila, že vyprodáme kino, ale tolikrát to ne," řekla Monika Vodáková, režisérka filmu.

Čtyřicetiminutový film popisuje a připomíná místa, kde se kdysi nacházelo centrum města Karvinná, se dvěma N v názvu, po kterém dnes už nezbylo skoro nic. Film diváky přitahuje, stále je žádaný, promítat ho chtějí školy dětem i firmy na akcích.

"Je to trochu hraný dokument, jsou tam umělecké záběry, které jsme natáčeli s panem Heczkem a slečnou  Kalnikovou," upřesnila režisérka.

Film je složený z archivních fotografiií mnoha autorů, třeba historika Rudolfa Hrubého, oživený vyprávěním pamětníků, jako je Eduard Kula nebo historičky Libuše Kolkové, která pomohla filmařům s fakty i příběhy.

"První setkání bylo takové orientační, tam šlo o to, aby tam nebylo příliš mnoho zásadních chyb," popsala historička Libuše Kolková.

Film O zaniklé Karvinné vznikal rok, půl roku volného času pak strávili filmaři ve střižně. Už teď ale chystají volné pokračování prvního dílu, rozvinout chtějí detailně konkrétní témata.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy