Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Česko-polský protipovodňový výcvik hasičů

  • Karviná,

Hasiči ze dvou českých a dvou polských obcí a měst prošli o víkendu protipovodňovým výcvikem a to v rámci projektu Společně proti povodni. Zkoušela se nová hasičská technika a vybavení, které bylo nově pro všechny zakoupeno.

V Petrovicích u Karviné a polských Zebrydowicích se uskutečnil mezinárodní výcviku hasičů a to v rámci projektu Společně proti povodni. Do projektu se zapojily čtyři města a obce, města Karviná a Jastrzęmbiem-Zdrój a obce Petrovice u Karviné a Zebrydowice. V blízkých polských Zebrzydowicích proběhla její praktická dynamická část.

"Ta praktická část se skládá z několika stanovišť, provádí se přečerpání vody pomocí kalových a plovoucích čerpadel, plníme protipovodňové hráze, máme tady loď na které se bude jezdit,"vysvětlil Pavel Haas, zástupce velitele SDH Petrovice -Závada.

V rámci projektu bylo pořízeno hned několik kusů techniky, konkrétně 5 vozidel, jedna loď a několik dalších potřebných vybavení. Například město Karviná zakoupilo automobilovou cisternovou stříkačku zhruba v hodnotě 8 milionů korun.

"Je tam 4 tisíce litrů vody, 240 litrů pěnidla a výkon čerpadla je 3 tisíce litrů za minutu," upřečsnil Jaromír Golasowski, velitel družstva SDH Karviná-Hranice.

"Nám se z projektu povedlo koupit protipovodňový kontejner.  Uvnitř je potřebné vybavení jako jsou plovoucí a kalová čerpadla, k dispozici máme i další vybavení jako jsou svítilny, kombinézy, máme i novinku - je to sonda na měření hloubky,  nakoupili jsme i pumpy - kalové, plovoucí, turbínové a ponorné, elektrický agregát, sací hadice a další potřebné věci," řekl  Pioter Markiewicz z Městského velitelství Státního HZS v Jastrzębie-Zdroju.

Tento mezinárodní výcvik měl za úkol seznámit všechny s technickými prostředky, které byly z projektu pořízeny a sehrát hasičské týmy tak, aby v případě potřeby zvádly všechnu techniku zkoordinovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy