Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Oddíl gymnastiky funguje v Karviné už 50 let, jeho zakladatelka je v něm stále aktivní

  • Karviná,

Karvinský oddíl sportovní gymnastiky funguje ve městě padesát let. O jeho založení se postarala dnes třiaosmdesátiletá Zdena Grošová, která v oddílu funguje dodnes.

Oddíl sportovní gymnastiky funguje v Karviné už půl století. Pamětníci ho zažili jako oddíl ČSAD Karviná, byl vůbec první, který v Karviné kdy vznikl. O jeho založení se tehdy postarala třiaaosmedseátiletá Zdena Grošová , která v oddílu funguje aktivně dodnes. 

"Jsme chodili na školu U Lesa, tam nebylo skoro žádné nářadí, nic. Všechno jsme museli dělat na zemi většinou," řekla Grošová.

V osmdesátých letech začal oddíl patřit pod TJ Kovona Karviná. Úlohu hlavního trenéra převzal před deseti lety syn paní Grošové Milan.

" Zájem děvčat je velký, nestačíme to kapacitně pobírat, vybíráme ty, se kterými se dá pracovat," řekl Milan Groš, místopředseda a hlavní trenér oddílu TJ Gymnastika Karviná.

Nejvhodnější věk ke startu gymnastiky je od čtyř až pěti let. Jsou ale výjimky. Některá děvčata se rozhodnou začít s gymnastikou až později, jako třeba osmnáctiletá Magda Macošková, která sem začala chodit až ve 14 letech. Začátky byly velmi těžké a tvrdé, ale svou pílí a houževnatostí dokázala překonat i zkušenější závodnice.

"Po dvou letech jsem začala závodit, nejprve jsem dělala jen prostná a až pak jsem chodila na každé nářadí. Nejprve jsme se umísťovala spíše na konci, poslední místo, předposlední místo, ale jednou jsem skončila druhá," popsala Macošková.

 Letos Magda dokázala dokonce zvítězit v Moravském poháru. Každé malé gymnastce se trenéři věnují individuálně, na trénincích ale nechybí i společné prvky.

"Trénink se skládá z rozcvičky, zpevňování , posilování, cvičíme na nářadí. nejvíce je baví asi prostná, z toho se nepadá, že," řekla Danuše Mravcová, trenérka gymnastek, která začínala jako malá svěřenkyně paní Grošové. Gymnastikou žije tedy od mala. Radost má z každého úspěchu, který se děvčatům podaří.

Bez vhodného zázemí a finanční podpory ze strany města by ale činnost a fungování oddílu nemohlo být žádné. Trénuje se v tělocvičně Základní školy Prameny.

Děti, které závodí, se scházejí na trénincích 3x týdně, začínající děvčátka sem přicházejí na dvě hodiny týdně. Oddíl je organizačně velmi schopný, dokáže uspořádat závody i na domácí půdě, například Májový závod zařazený do Moravského poháru nebo školní závody pro začínající děti.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy