Oddíl gymnastiky funguje v Karviné už 50 let, jeho zakladatelka je v něm stále aktivní

  • 16:08,
  • Karviná,

Karvinský oddíl sportovní gymnastiky funguje ve městě padesát let. O jeho založení se postarala dnes třiaosmdesátiletá Zdena Grošová, která v oddílu funguje dodnes.

Oddíl sportovní gymnastiky funguje v Karviné už půl století. Pamětníci ho zažili jako oddíl ČSAD Karviná, byl vůbec první, který v Karviné kdy vznikl. O jeho založení se tehdy postarala třiaaosmedseátiletá Zdena Grošová , která v oddílu funguje aktivně dodnes. 

"Jsme chodili na školu U Lesa, tam nebylo skoro žádné nářadí, nic. Všechno jsme museli dělat na zemi většinou," řekla Grošová.

V osmdesátých letech začal oddíl patřit pod TJ Kovona Karviná. Úlohu hlavního trenéra převzal před deseti lety syn paní Grošové Milan.

" Zájem děvčat je velký, nestačíme to kapacitně pobírat, vybíráme ty, se kterými se dá pracovat," řekl Milan Groš, místopředseda a hlavní trenér oddílu TJ Gymnastika Karviná.

Nejvhodnější věk ke startu gymnastiky je od čtyř až pěti let. Jsou ale výjimky. Některá děvčata se rozhodnou začít s gymnastikou až později, jako třeba osmnáctiletá Magda Macošková, která sem začala chodit až ve 14 letech. Začátky byly velmi těžké a tvrdé, ale svou pílí a houževnatostí dokázala překonat i zkušenější závodnice.

"Po dvou letech jsem začala závodit, nejprve jsem dělala jen prostná a až pak jsem chodila na každé nářadí. Nejprve jsme se umísťovala spíše na konci, poslední místo, předposlední místo, ale jednou jsem skončila druhá," popsala Macošková.

 Letos Magda dokázala dokonce zvítězit v Moravském poháru. Každé malé gymnastce se trenéři věnují individuálně, na trénincích ale nechybí i společné prvky.

"Trénink se skládá z rozcvičky, zpevňování , posilování, cvičíme na nářadí. nejvíce je baví asi prostná, z toho se nepadá, že," řekla Danuše Mravcová, trenérka gymnastek, která začínala jako malá svěřenkyně paní Grošové. Gymnastikou žije tedy od mala. Radost má z každého úspěchu, který se děvčatům podaří.

Bez vhodného zázemí a finanční podpory ze strany města by ale činnost a fungování oddílu nemohlo být žádné. Trénuje se v tělocvičně Základní školy Prameny.

Děti, které závodí, se scházejí na trénincích 3x týdně, začínající děvčátka sem přicházejí na dvě hodiny týdně. Oddíl je organizačně velmi schopný, dokáže uspořádat závody i na domácí půdě, například Májový závod zařazený do Moravského poháru nebo školní závody pro začínající děti.
Farma Bezdínek s.r.o.
Karviná
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

EUROLINE s. r. o.
Karviná
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků