Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Projekt Housing First není pro Karvinou vhodný, tvrdí primátor

  • Karviná,

Ministerstva práce a sociálních věcí ČR odstartovalo projekt Housing First nebo-li “bydlení především”. Primárně má pomáhat bezdomovcům, překážkou ale nejsou žadatelé o bydlení závislí na alkoholu nebo drogách. Několik neziskových organizací nebo měst se do výzvy zapojilo, v Karviné ale tento typ projektu odmítají.

Na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí ČR je projekt Housing First nebo-li “Bydlení především” popsán jako primární pomoc s bydlením cílové skupině lidí bez domova, kteří mají špatný zdravotní stav, jsou závislí na alkoholu či jiných návykových látkách, mají vážná duševní onemocnění a další zdravotní omezení. Na projekt vyčlenilo ministerstvo 150 milionů korun. O dotaci se mohly ucházet obce, organizace zřizované obcemi či neziskové organizace.

"Na prvopočáteční konzultace se přihlásilo 22 subjektů z řad neziskových organizací nebo měst a obcí, z nichž 17 podalo žádost. 15 žádostí prošlo do druhého kola, z toho tři se realizují v rámci MSK," vysvětlila Barbara Hanousek Eckhardová, vedoucí tiskového oddělení MPSV ČR.

Primátor Karviné je ale přesvědčen, že tento typ projektu městu nepomůže, spíše naopak.

"Ten princip je postavený na tom, že neziskovky si pronajmou deset bytů a budou dělat prvotní prostupné bydlení. Těch projektů jsem viděl za 30 let spoustu, ani jeden nedopadl. Nejsem přesvědčen, že by zrovna na našem území, které je tou sociální skladbou postižené dostatečně, tady vytvářeli další podhoubí pro neziskové projekty," řekl primátor Karviné Jan Wolf.

O tom, že Karviná nemá zájem o tento projekt, informoval primátor zástupce ministerstva při jedné z jejich návštěv na radnici.

" Já jsem přesvědčený, že jde o vyhozené peníze.Máme úplně jiné představy o tom, jak by se měl řešit sociální systém. Stáhli jsme to do 10 bodů, které jsme předali na MPSV a jsem přesvědčen, že minimálně několik z nich by se dalo uvést do života do provozu  a že by pomohly k ozdravení české společnosti," dodal Wolf.

I když se město do výzvy nepřihlásilo, existují neziskové organizace například z Prahy, které tento typ bydlení pro lidi na okraji společnosti chtějí nabízet právě tady,. Karvinou si vybírají mezi jinými právě proto, že je zde dostatečný volný bytový fond a cena bytů je nízká. Byty skupují a pronajímají lidem s problémy. Sousedské vztahy se pak narušují a slušní lidé raději odejdou jinam. Podle mluvčí MPSV ale ještě není definitivně rozhodnuto, zda tento projekt dostane zelenou právě tady.

"Momentálně je předběžné celou situaci komentovat v tomto směru, jelikož je ten projekt ve schvalovacím procesu a není jisté, jestli realizace ve městě Karviná proběhne," uzavřela mluvčí MPSV ČR.

" Já bych chtěl vyzvat ministerstvo, Svaz měst a obcí a ostatní, aby se na to dívali v rámci republiky solidárně, jak to mají ve svých programech, aby těm městům, které jsou postižené, ať už na severu Moravy nebo v Severních Čechách, že se o tyto sociálně slabé budeme dělit a pracovat  v těch podmínkách, kde ty problémy nejsou, V Praze, Brně, Českém Krumlově jedna dvě rodiny jsou schopné se adaptovat. Ale v případě, že tady je ten sociální postih daleko větší, musí dojít k restrikci a změně sociálního systému," řekl primátor.

Zda bude možné tento typ bydlení provozovat v bezdoplatkových zónách není jasné. O dalším vývoji  vás budeme informovat.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků