Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lázně Darkov jsou nuceny propouštět, chybí systémové opatření pro velké podniky

  • Karviná,

Kvůli pandemii a vládním opatřením, které mimo jiné zahrnuje i zákaz provozu lázní se během příštích dvou týdnů téměř vylidní i Lázně Darkov. A nejen to. O práci v provozech už přišla více jak dvacítka lidí a další zaměstnance budou lázně propouštět, pokud se nezmění systémové opatření pro velké podniky.

Nelehké časy zažívají i Lázně Darkov. Fungují ve velmi omezeném režimu, nařízení vlády totiž zakazuje přijímat do lázní nové pacienty. 

"Máme 30 procentní obsazenost na OLÚ (Odborný léčebný ústav), máme u sebe 20 cizinců, kteří nemohou vycestovat. Bavíme se o tom, že dnes máme odhadem ještě 120-130 lázeňských hostů, to číslo se každý den mění," popsala Pavlína Filipi, generální ředitelka Lázní Darkov.

Propustili také zaměstnance, kteří byli ve zkušební době nebo pracovali na dohody o provedení práce a externí pracovníky.

“Pokud budeme dál do budoucna propouštět, tak to budou zaměstnanci jako jsou číšníci, plavčíci, protože tyhle pozice nyní nepotřebujete," vysvětlila ředitelka.

Generální ředitelka Lázní Darkov Pavlína Filipi je přesvědčena, že by všeobecně pro segment lázeňství neměla platit taková restrikce. Pomoc by měla vláda i pojišťovny,

"My nějaké rezervy máme, jsme schopni do 30.6. udržet nějakou část zaměstnanců a fungovat, bohužel, tím, že zdravotní pojišťovny a částečně i ministerstvo zdravotnictví říká, že bude přistupovat k úsporným opatřením a tím, že se neoperuje, chybí tříměsíční kapacita lázeňských hostů, kteří potřebují ty lázně, tak pro nás ten výpadek bude znamenat tříměsíční až devíti měsíční kapacita hostů, než se začne operovat. Nám bude chybět ta nejsilnější sezona, to z čeho dotujeme ty měsíce v zimě a pozdním podzimu. Jsou propočty na svazu lázní, které říkají, že pokud se něco nestane, budeme muset propouštět zhruba 50 procent zaměstnanců v celém sektoru lázeňství," řekla Filipi.

Podle ředitelky se také zapomíná na ekonomickou pomoc. Prozatím vláda pomáhá živnostníkům a malým a středním podnikům, chybí systémové opatření pro velké podniky.

“Ministerstvo obchodu a průmyslu si neuvědomuje jednu věc, že pokud mu padnou velké podniky na 50 procentní zaměstnanost, tím pádem padnou i na externí dodavatelské práce, jako praní prádla, výrobou nábytku nebo pekařstvím.. Pokud oni nepodpoří nějakým systémovým opatřením velké podniky, protože mají větší počet zaměstnanců, tak my , tak my nepodpoříme ty malé," uzavřela.

Pomoci lázním a celkově českému turistickému ruchu přežít mohou  i občané republiky tím, že už teď třeba zakoupí poukazy nebo rezervují pobyty  třeba na léto.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků