Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kvůli nákaze na šachtách platí v MSK zákaz návštěv. Horník nakazil syna z 9. třídy. Všichni jsou v karanténě

  • Karviná,

Počet horníků nakažených koronavirem zatím neklesá a společnost OKD proto musela přijmout další opatření. Hygienici například zakázali přesuny pracovníků mezi jednotlivými šachtami.

Společnost OKD ví, že na Dole Darkov každý den přibývá nemocných s nakažlivým koronavirem a přesto nechala horníky docházet i na jiné šachty. Povrchovými i důlními cestami tak mohli nákazu zavléci i do lokalit, kde dosud epidemie nepropukla. Havíři z dosud nezasažených šachet si stěžovali a hygienici migraci pracovníků zakázali.

“Ve spolupráci s hygieniky jsme přijali další protiepidemická opatření. Společnost OKD a Krajská hygienická stanice v Ostravě se dohodly na dalších protiepidemických opatřeních, která by měla zamezit šíření onemocnění COVID-19. V tuto chvíli již máme vytvořeny seznamy přeshraničních pracovníků i s kopiemi jejich PCR testů s negativním výsledkem. Budeme sledovat jejich platnost a v případě, že skončí a pracovníci nedodají nový test, nedostanou se na pracoviště,“ vysvětlil výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

Krajská hygienická stanice v Ostravě požaduje, aby se pracovníci z Dolu Darkov nepřesouvali na pracoviště v jiné lokalitě. „Toto nařízení již dodržujeme i s tím, že jsme zakázali přesuny z jiných lokalit na Důl Darkov,“ doplnil Radim Tabášek.

OKD na Dole Darkov přechází ze čtyřsměnného provozu na třísměnný provoz. Zároveň se pracovní doba zkrátí o jednu hodinu – tedy na šest a půl hodiny.

“Se zkrácenou pracovní dobou se nebudou krátit mzdy. Ihned po ukončení směny musí zaměstnanci opustit areál závodu, aby se nesetkali s další směnou. Stále platí a nadále dodržujeme již nařízená opatření, která jsme ve spolupráci s hygieniky zavedli už v březnu,” dodal ředitel OKD Radim Tabášek.

Kvůli situaci na Darkově oznámil hejtman Ivo Vondrák v Moravskoslezském kraji vyhlášení zákazu návštěv v nemocnicích a domovech seniorů.

„S ohledem na nepříznivý vývoj epidemiologické situace v Dole Darkov jsme rozhodli o opatřeních, jejímž cílem je zajistit maximální ochranu občanů z rizikových skupin. S okamžitou platností byl vyhlášen zákaz návštěv v krajských zařízeních zdravotní a sociální péče. Tento zákaz platí v organizacích Moravskoslezského kraje, jako jsou nemocnice, domovy seniorů a další sociální zařízení. S koncem nouzového stavu není v kompetenci hejtmana ani krizového štábu opatření nařídit plošně na celém území regionu, veškeré kompetence jsou na Krajské hygienické stanici, přesto toto opatření doporučujeme i ostatním zřizovatelům a poskytovatelům v regionu. Situaci ve společnost OKD sledujeme, bude se jí zabývat také Krizový štáb Moravskoslezského kraje, který zasedá v pondělí 25. května 2020. Po konzultaci s covid týmem při Ministerstvu zdravotnictví České republiky jsme se rozhodli, že další případná opatření vyplynou z výsledků víkendového plošného testování ve společnosti OKD. Pokud dojde ke zhoršení epidemiologické situace, připravujeme se na možnost vyhlášení stavu nebezpečí. Díky tomuto kroku bych jako hejtman získal kompetence nařizovat krizová opatření na území kraje, která by mohla pomoci řešit aktuální epidemiologickou situaci," sdělil ve čtvrtek dopoledne hejtman MSK Ivo Vondrák.

Od horníků se už nákaza dostala mezi školáky. V karanténě je devátá třída z Havířova.

“Je to ZŠ Gen. Svobody. Jeden žák 9. třídy, která už navštěvuje školu v rámci přípravy na přijímací zkoušky, byl pozitivně testován. Rodič pracuje na Dole Darkov, takže tam je to spojeno s tou lavinovou reakcí koronaviru na šachtě. Řešili jsme to hned s hygienou. Celá ta skupina 13 dětí a dvě učitelky budou v karanténě,” uvedla náměstkyně primátora Havířova pro školství Jana Feberová (ČSSD).

Hasiči ze zásahu u tragického požáru jsou v karanténě. Jeden dobrovolný kolega byl pozitivně testován jako horník z Darkova

Na Dole Darkov procházejí plošným testováním všichni zaměstnanci

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy