Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči ze zásahu u tragického požáru jsou v karanténě. Jeden dobrovolný kolega byl pozitivně testován jako horník z Darkova

  • Havířov,

Testy provedené v pondělí u zaměstnanců Dolu Darkov v Karviné prokázaly 21 nakažených. Po testech se počet navýšil o 61 a není vyloučeno, že jich ještě přibude. Shodou okolností je jedním z nakažených také horník, který byl v pondělí jako dobrovolný hasič u tragického požáru v Havířově. V karanténě se tak ocitlo i několik jeho kolegů.

Už tak náročný zásah hasičů u požáru v Havířově-Šumbarku, při kterém v pondělí odpoledne zahynuly dvě malé děti, má koronavirovou dohru. Jeden z dobrovolných hasičů se totiž právě v době zásahu dověděl, že byl pozitivně testován na onemocnění Covid-19. V běžném civilním zaměstnání totiž pracuje jako horník na karvinském Dole Darkov.

Dezinfekcí musela projít všechna vozidla hasičů, která se na Šumbarku zásahu účastnila a také zbrojnice.

“U zásahu byl jeden příslušník jednotky SDH z Havířova (mj. je i zaměstnancem HZS MSK), který se mimo zásah setkal s mužem, pracovníkem Dolu Darkov, nakaženým koronavirem. Tento příslušník/hasič je nyní v karanténě, dnes by měl jít na testy. Mimo službu bylo z vnitřních bezpečnostních důvodů ponecháno 20 zasahujících hasičů, včetně vyšetřovatelů požárů a řídících důstojníků. Po dohodě s KHS jdou na testy příští pondělí. Desinfikovány byly (pomocí generátoru teplé mlhy a desinfekčních prostředků): 1x hasičská stanice HZS MSK v Havířově, 3x hasičské zbrojnice zasahujících jednotek SDH. Bylo desinfikováno celkem 7 zásahových vozidel HZS MSK a JSDHO (6x CAS + 1 AŽ - automobilový žebřík),” řekl mluvčí HZS MSK Petr Kůdela.

Pokud jde o situaci na Dole Darkov, tam se počet nakažených vlivem plošného testování zvýšil ke stovce.

“Dne 18. 5. 2020 bylo odebráno od 4 hodin ráno do 18 hodin večer cca 600 vzorků u zaměstnanců OKD, Důl Darkov. Z tohoto počtu odebraných vzorků bylo k dnešnímu dni (tj. 19. 5. 2020, 10 hodin ráno) aktivně vyhledáno z indikace KHS MSK dalších 61 pozitivních zaměstnanců nákazou COVID-19. Onemocnění bylo prokázáno u zaměstnanců různých profesí; např. důlní doprava, úpravna, odtěžení, příprava, povrch, prádlo. Vzhledem k výše uvedeným vysokým počtům pozitivních výsledků se vedení KHS MSK sejde 19. 5. 2020 s vedením OKD k projednání dalších preventivních opatření, vedoucích k eliminaci nárůstu onemocnění COVID-19,” uvedl mluvčí KHS MSK Radim Mudra. 

Ten také dodal, že 14denní karanténa byla nařízena u tří členů SDH Havířov Město, kteří byli v přímém kontaktu s nakaženým kolegou. I oni se podrobí testování. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy