Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchranář na cestách přerušil putování kvůli pandemii, vycestovat chce opět příští rok

  • Karviná,

Záchranář Marek Balicki je zpátky v České republice. Své putování po Austrálii musel předčasně ukončit kvůli pandemii.

Marek Balicki je momentálně v České republice. Předčasně ukončil své putování na skládacím kole po zemích naší planety, kde mapoval práci záchranářů. Jeho poslední cesta vedla Austrálií, kam se přesunul začátkem roku z Nového Zélandu.

"Tam jsem se rozhodl připojit se jako dobrovolník k organizaci Blaze Aid, i s kamarádem, dalším Čechem, jsme pomáhali po požárech. Bylo super, že v té vesnici jsme navštívili stanici hasičů, i profesionálních, Jedna specifikace pro Austrálii, lékaři nepoužívají vrtulníky do odlehlých míst, ale létají letadly,” řekl Marek.

Po tomto dobrovolničení pokračoval na skládacím kole do města Melbourne. Po cestě si uvědomil, že rychlejší bude vyměnit skládací kolo za skutr. Na něm pokračoval dál až na západ.

“Kolo je super, na tu Střední Asii bylo výborné, protože tam se tak krajina měnila často, kdežto Austrálie, to by bylo si něco dokazovat a ztráta často, tam tisíc kilometrů je stejné prostředí,” dodal.

Tohle dobrodružství měřilo více jak 9 tisíc kilometrů. Jeho cestu pak překazila pandemie. vrátil se proto zpátky do Evropy i kvůli končícím vízům. Momentálně je doma a plánuje, co dál.

"Abych nebyl vázaný na jedno místo, na podnájem, tak jsem se rozhodl pro tvorbu obytné dodávky, po zkušenostech na Zélandu, s tou dodávkou mi pomáhal taťka, což je velká pomoc."

Jeho rodina mu byla na dálku velkou oporou po celé tři roky, co jeho putování světem trvalo.

"Prožívám to skoro na vlastní kůži. Někdy bych tam byl rád s ním, když stavěl loď, dodávku atd., abych mohl pomoct třeba svými zkušenostmi, ale sleduji ho, bojím se o něho, snažím se s ním být v kontaktu s ním, jen kvůli němu jsem si i založil facebook. Když se mi tři čtyři dni neozve není tam vzkaz, tak už píšu, co se děje," řekl jeho otec Pavel Balicki.

Marek si teď potřebuje najít práci a vydělat finance na další cestu a také se chce podělit o své zkušenosti a zážitky s lidmi prostřednictvím přednášek a besed.

"Budu doufat, že bude nějaký zájem třeba v MSK nebo okolí Karviné, knihovny a podobně, Bude to nejspíš po prázdninách, až se ta situace uklidní a sedne si to, budu rád, když bude mít někdo zájem, dejte vědět, rád přijedu popovídat," uzavřel záchranář.

Svého snu se Marek nevzdává, v plánu má objet další světadíly, kde nebyl, jako Afriku a Ameriku.

"Určitě ho budu sledovat, fandit a podporovat a budu se o něho bát, jako každý rodič," dodal jeho otec.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy