Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karvinský fotograf Miroslav Pawelek vystavuje fotografie předčasně narozených dětí

  • Karviná,

Karvinský fotograf Miroslav Pawelek právě nyní vystavuje v Mánesově síni sérii fotografií, které zachycují první okamžiky po narození nedonošených dětí. Svět nedonošených dětí zachytil ve fakultní nemocnici v Ostravě.

Svět nedonošených dětí ve Fakultní nemocnici Ostrava. Tak zní název výstavy, kterou mohou obyvatelé Karviné i návštěvníci města zhlédnout v Mánesově síni městského domu kultury. Autor fotografií Miroslav Pawelek zachytil první dny života zhruba 60. předčasně narozených dětí z celého Moravskoslezského kraje, některé z nich vážily jen 500 gramů.

Miroslav Pawelek, fotograf: "Trvalo to asi rok, bylo to několik návštěv jednodenních, kdy jsme setrvával v té fakultní nemocnici nějaký čas a sbíral jsme fotky, setkával jsem se s doktory a fotil jsme hlavně děti, u kterých probíhaly nějaké zvláštní zákroky. Jsou vesměs umístěné v inkubátorech nebo na lůžkách JIP, kde se o ně zdravotní personál stará. Mohou to být i děti nemocné nebo postižené nějakou nemocí."

Péče o předčasně narozené děti na specializované oddělení neonatologie je velmi náročná. jejich příběhy jsou velmi silné a jejich životy zvláště v prvních dnech velmi křehké.

Hana Spratková, neonatoložka FNO: "Na těch fotografiích je zachycena naše každodenní rutina, práce na denních, nočních směnách sestřiček i lékařů. Každé miminko, které se u nás narodí, mělo neskutečně náročný start do života. Ten život není samozřejmost, je kolikrát i těžce vybojovaný, ale má to smysl."


Fotografie pomáhají podporovat nejen fakultní nemocnici ale i spolek Nedoklubko, která pomáhá rodičům v péči o nedonošené děti po příchodu domů. Příležitostně se také vystavují mimo nemocnici, výstava se uskutečnila například v Senátu ČR. V karvinské Mánesově síni si můžete fotografie prohlédnout do 21. října.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy