Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné věnují památníkům náležitou péči, nyní opravují památník Osvobození

  • Karviná,

Památník Osvobození z roku 1970, který byl postaven jako symbol osvobození Karviné, prochází v těchto dnech opravou. Kompletně se vyměňuje nasvícení celého areálu kolem a také se měnily prasklé a vyviklané desky.

Památník Osvobození v Karviné-Novém Městě naproti Městského domu kultury, u kterého se každoročně 3. května koná pietní akt k osvobození Karviné za účastní představitelů města, ruského konzulátu a veřejnosti, prochází v těchto dnech opravou.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Ta větší oprava spočívala v tom, že jsme některé desky, které byly vyviklané, museli znovu přilepit. Přemýšlíme ještě o tom, že ve spolupráci s městským zahradníkem vyměníme stromy, které časem uschly."

Měnilo se také celé nasvícení tohoto místa.

Martin Rebro, pracovník Odboru Komunálních služeb MMK: “Statutární město Karviná v letošním roce přistoupilo ke komplexní výměně svítidel, které jsou umístěny po obvodu areálu památníku. Jednalo se o nutnou akci, protože původní svítidla už byla poškozena, zastaralá, docházelo tam k zatopení a poruše izolace."


Památník se za dobu své existence několikrát změnil. Už v roce 1975, po pěti letech od jeho vybudování, vypadal jinak než v současné době.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Plastika bojovníka, která tady byla původně, tak byla nahrazena bronzovou sochou Rudoarmějce. Další, větší rekonstrukce, proběhla u příležitosti 60. výročí osvobození, a to v roce 2005, kde byl původní památník zcela rozebrán a byl přestaven do nynější podoby, kterou vidíme dnes. Ještě bych dodala takovou zajímavost, že ve schránce u tohoto památníku, je almanach se jmény všech padlých hrdinů.” 
Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Před těmi 15. lety se nejednalo pouze o rekonstrukci toho památníku, tady tenkrát, a možná celá řada pamětníků si vzpomene, došlo k celkové opravě celého parčíku, který byl, vybudovaly se nové chodníky, parkoviště podél a udělaly se zásahy do zeleně, co bylo nezdravé, tak se ořezalo, dosadily se nové stromy, keře."

Autorem soch - bojovníka i Rudoarmějce - je akademický sochař Jaroslav Brož. Původní sochu bojovníka mohou lidé vidět poblíž zastávek městské hromadné dopravy u obchodního domu. Město věnuje památníkům, plastikám i válečným hrobům náležitou péči a udržuje je v dobrém stavu.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "Na území města Karviné se opravdu staráme o pomníky, které vznikly už dávno tomu, posledním příkladem je oprava příjezdové cesty k památníku rozstřílených Karviňáků v lese za Barborou. V polovině září se konal pietní akt na tomto místě, kterého se zúčastnili i přední představitelé Polska."

Zásadní opravou prošel nedávno i například Pomník padlých v 1. světové válce a úpravou předprostoru památky a jeho okolí prošel i Pomník Rudoarmějců, oba v Karviné-Dolech.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků