Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kaple svaté Anny v Karviné-Ráji prochází opravou omítek soklu, čistí se okapy a rýny

  • Karviná,

Kulturní památka - kaple svaté Anny v Karviné-Ráji prochází v těchto dnech opravou. Restaurátoři se pustili do oprav omítek soklu, čistí okapy a rýny a také vyměňují práh u dveří na kůr. Nově bude z pískovcového kamene.

Kaple svaté Anny patří k jednomu z nejstarších dochovaných objektů v Karviné-Ráji. Byla postavena v roce 1867 sedlákem Matyasem Urbančíkem. V těchto dnech prochází jednou z dalších zásadních oprav.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Tato kaple je významným místem setkání obyvatel města, jelikož se tady pravidelně pořádá Anenská pouť a mše v českém i polském jazyce. Opravy kaple tady proběhly v 19. a 20. století. Taková největší oprava pak proběhla v roce 2005, kdy byla opravena fasáda, byla vyměněna okna, dveře, střecha a okapy."

Současné práce zahrnují hlavně opravy omítek soklu venkovní i vnitřní části.

TOMÁŠ SKALÍK, restaurátor: "Dochází tam postupně ke vzlínání vlhkosti. My dáme pryč omítky, které nedržely, udělali jsme drážku těsně nad dlažbu, která tam chyběla a zamezí vzlínání té vlhkosti, budeme natahovat nové sušící sanační omítky."


Dále se budou čistit všechny okapy a rýny.

TOMÁŠ SKALÍK, restaurátor: "Byly zanesené už mnohaletými vrstvami listí a rostlinami, a když už jsem k tomu přistoupili komplexně, tak byl požadavek vyměnit práh u dveří na kůr, budeme tam dávat pískovcový kámen, který teď tvarujeme do té podoby, aby harmonicky navazoval na tu oblou stěnu.”


Vedle kapličky stojí také socha Jana Nepomuckého v životní velikosti z 18. století. Kaple i socha byly vyhlášeny kulturními památkami a jsou zapsány na seznamu Ministerstva kultury České republiky.
Active Colour s.r.o.- Karviná
Karviná
od 3 600 Kč/měsíc

Detail

ORKA systems, s.r.o. - pracoviště Ka
Karviná
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

GaGro stavby s.r.o. - pracoviště
Havířov
od 21 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků