Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historický kočár z karvinského zámku Fryštát je v rukou ostravských restaurátorů

  • Karviná,

Historický kočár francouzského typu cupé z karvinského zámku Fryštát prochází v těchto měsících generální opravou. Zkušení restaurátoři z Ostravy ho velmi pečlivě restauruují za přísného dohledu členů památkové péče.

V rodinné dílně ostravských restaurátorů Jakubkových, kteří obnovují kulturní památky ze státního seznamu památkové péče, právě stojí historický kočár ze zámku Fryštát. Kolébka těchto kočárů byla v 19. století v Kopřivnici, kde se tyto kočáry ve velkém množství vyráběly. Tento už potřeboval generální opravu. Ze zámku byl opatrně převezen na sklonku loňského roku.

Petr Zajíček, správce zámku Fryštát: "Je z roku 1899, je to kočár typu cupé, je vyroben v kopřivnické firmě."

 Jako první se sundala kola kočáru, aby měli restaurátoři lepší přístup k práci na obnově vnějšího pláště kabiny.

Adam Jakubek, restaurátor: "Na té zadní korbě jsme zjistili, že je hodně popraskaná, tak jsme začali, abychom se dostali na nábytkovou část, museli jsme očistit staré nátěry, brousit, objevit spáry, praskliny, pak teprve začala truhlářská oprava."
Jaroslav Jakubek, restaurátor regionálních kulturních památek: "Veškeré restaurování probíhá za přísného dohledu členů památkové péče, problémy bývají konzultovány, protože ne vždy může restaurátor rozhodnout o určitém problému sám."

Více se o práci restaurátorů dozvíte v reportáži v rámci Karvinského expresu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy