Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Noc kostelů otevřela u karvinského šikmého kostela i hrobovou kapli

  • Karviná,

V celé zemi se poslední květnový pátek otevřelo veřejnosti 1230 kostelů, kaplí a modliteben. Příležitost měli lidé i v Karviné, velký zájem byl o prohlídku šikmého kostela, ale i o kapličky v Ráji nebo Starém Městě.

Chrámy v celé České republice, na Slovensku a několika zemí Evropy se jednou za rok otevírají ve večerních hodinách veřejnosti. Děje se tak poslední květnový pátek.

Przemysław A. Traczyk, farář: "Otevírají se kostely tak, aby lidé, kteří běžně do kostela nechodí, mohli přijít podívat se do toho chrámu, podívat se, co je uvnitř, případně najít nějakou zajímavost, která běžně není zpřístupněná."

Tak tomu bylo například u šikmého kostela, kde lidé mohli nahlédnout do jedné ze dvou hrobových kaplí.

Przemysław A. Traczyk, farář: "Tady jsme zrovna v hrobce rodiny Fornerů a těla jsou dole, tady jsou epitafy, které ukazují, kdo je tady pohřbený. Je to místo, kde rodina se scházela k úctě svých blízkých a příslušníků své rodiny, aby se za ně modlili a vzdávali čest. Hned vedle je tady druhá hrobová kaple, bohužel nevím, kdo je tam pohřbený a v kryptě farního kostela sv. Petra z Alkantary se nachází pohřebiště rodiny Larischových, z části, v části uložené ve Fryštátě."

Přímo na kostele je také pamětní deska kněze Jędrzeje Halesze, který zde sloužil. Uvnitř šikmého kostela se lidé zajímalo o nakloněnost, optický klam, protože podlaha je rovná, ale zajímala je i místa poblíž samotného svatostánku.

Jana Ciosková, průvodkyně: "Letošní Noc kostelů je zvláštní v tom, že obrovskou propagaci udělaly knížky Karin Lednické a ta zvláštnost těch otázek je, že se lidé hodně doptávají právě na ty události, které jsou popsané v knížce."


Kromě šikmého kostela mohli lidé nahlédnout do kostela svatého Marka, Povýšení svatého kříže, ale otevřeno bylo více míst než standardně.

Przemysław A. Traczyk, farář: "Nově jsou zpřístupněny kaple, které jsou ve městě, ve Starém Městě, svaté Hedviky, Andělů strážných, svaté Anny v Darkově a Ráji, myslím, že je také otevřena modlitebna Církve adventistů sedmého dne."

Letos byla premiérově také vyznačena cyklostezka, která všechny tyto objekty spojuje.Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy