Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Recitátoři předvedli svůj talent v přehlídce poezie Wolkrův Prostějov 2021

  • Karviná,

V sále Střediska volného času Juventus se uskutečnilo postupové kolo celostátního festivalu poezie Wolkrův Prostějov. Lektoři po vystoupení vybírali ty nejlepší a v rozborovém semináři recitátorům ještě nabídli konzultace jak ještě více zlepšit přednes.

Tradiční recitační přehlídka Wolkrův Prostějov probíhá letos už po 64. Okresní kolo zorganizoval spolek TeRaSa ve spolupráci se Střediskem volného času Juventus, zúčastnili se ho recitátoři z Karviné, Bohumína, Českého Těšína a to i z polského gymnázia, kteří přijeli s českým textem a nechybělo ani divadlo Vir trio.

Lucie Semančíková, organizátorka, zástupkyně spolku TeRaSa: "Smysl je hlavně pro ty samotné děti, že přemýšlí o textu, pracují s ním, hledají způsob, jak by jej interpretovaly, co by tím chtěly říct."

Za zmínku stojí i odvaha vystoupit veřejně před zkušenými lektory a porotci.

Stanislav Nemrava, lektor, porotce: "Pro mě je vždycky důležité to zářící oko a to srdéčko, kterým ty děti říkají ten text, jak mu rozumí a jak ho chtějí předat, vysvětlit něco o svém životě."

Většina soutěžících navštěvuje uměleckou školu a zkušenosti z přednesu má ze soutěží například na Dětské scéně. Tématicky si text pro svůj první Wolkrův Prostějov vybírala například Anna Opartyová.

Anna Opartyová, recitátorka: "Většina toho textu nejsou slova, spíš zvuky, slabiky, je to i zpěvné. Hlavně je to o klucích, o problémech s kluky a já jsem ve věku, kdy řeším kluky, takže je mi to blízké."

Atypický text si vybral další soutěžící Jiří Semančík.

Jiří Semančík, recitátor: "je to nonsensová poezie, je to zajímavé říkat. Je tam hodně vtipů v té poezii."

Dva ze tří lektorů byli prezenčně přítomni a jedna lektorka se účastnila online. Pro ni byla nahrávána vystoupení recitátorů. Po skončení přehlídky nechyběl rozborový seminář s lektory.

Hana Cisovská, lektorka, porotkyně: "Pochopitelně budeme hovořit i o technických věcech, jako je dikce, výraz, používání pauzy, dynamika a podobně, ale to jsou všechno nástroje, které slouží tomu sdělení."

Z Karvinska se do národního kola dostávají recitátoři každoročně a nejinak tomu je i letos. Z krajského kola, které proběhlo o víkendu, bylo nominováno k přímému postupu 6 recitátorů a 1 recitátorka byla doporučena. Všichni pocházejí z Karvinska. Postoupivší čeká pětidenní festival v Prostějově i možnost zabojovat o nejvyšší ocenění, které lze získat - a to titul LAUREÁT. Proběhly i volby ceny diváka, tu v okresním kole získalo divadlo Vir trio.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy