Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezské vzdělávací centrum v Karviné rekonstruuje mlynářovu vilu, budou tam učebny

  • Karviná,

Karvinské Slezské vzdělávací centrum, které vzniklo z bývalého Janečkova mlýna, navyšuje kapacitu. Nově budou další učebny vybudovány v přilehlé budově, která dříve sloužila jako mlynářovo zázemí.

Ještě jednou se podívejte na historické fotografie Janečkova mlýna v Karviné, který byl postaven v roce 1910. A takto vypadal před sedmi lety, budovy byly nevyužívané a chátraly. V roce 2015 byla po náročné rekonstrukci otevřena hlavní pětipodlažní budova a od té doby slouží jako vzdělávací středisko. Nyní se připravují další prostory.

Martin Ferfecki, ředitel Slezského vzdělávacího centra: "Jsme hrozně rádi, že se nám podařilo v této nelehké době zajistit zdroje na rekonstrukci druhé, menší budovy, která je historická a takto zůstane zachován i její ráz, v historickém duchu. Jsme pracovali od roku 2018 na projektu, který byl schválen z Integrovaného operačního programu, díky němu budeme spoluúčast na kompletní rekonstrukci této nemovitosti."

Rekonstrukce je konzultována s památkáři, protože jde o kulturní památku města. Některé prvky byly zachovány a vystaveny v hlavní budově. Jde o původní dekorativní štukové rokaje a supraporty dveřních obložek.

Martin Ferfecki, ředitel Slezského vzdělávacího centra: "S památkáři probíhala v té zahajovací fázi jednání, kdy jsme se snažili sladit vzhled budovy. Jednání dopadlo úspěšně, bude zachován původní historický ráz budovy.”

Menší budova kdysi sloužila k využití mlynáře. V přízemí měl své zázemí, nahoře bydlel s rodinou.

Martin Ferfecki, ředitel Slezského vzdělávacího centra: "Ta rekonstrukce je poměrně náročná, ten barák byl zchátralý. Dojde k opravě spodních prostor, kde vznikne zázemí pro děti a lektory, šatny, kabinety, laboratoř. V prvním patře vzniknou dvě učebny, ta velká bude zaměřena na IT technologie, robotiku, 3D tisky a bude to hlavně pro děti z druhého stupně základních škol z Karviné."

Druhá učebna bude určena k výuce řemesel. Plánují se tady workshopy pro školy z Karviné a okolních obcí, probíhat tady budou kroužky pro volnočasové aktivity i příměstské tábory.

Jan Wolf, primátor Karviné: “My jsme předloni tento projekt podpořili v rámci dotační žádosti. Je fajn, že se dotace podařila vyřešit a soukromý vlastník, který vlastní Slezské vzdělávací centrum, může pokračovat v rekonstrukci celého objektu. Je to v krásné části města, krásný historický objekt, a jsem rád, že to budou využívat občané ke své vzdělávací činnosti, bude to sloužit dětem, budou tady kroužky, zase ten objekt bude dýchat a bude dobře využit.”

Práce byly zahájeny v únoru, ukončeny budou v průběhu léta. Fungovat by měl nový prostor od nového školního roku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy