Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na zámku Fryštát se návštěvníci setkali prostřednictvím divadla s Paní z Monsoreau

  • Karviná,

Na poslední víkend v tomto školním roce připravil zámek Fryštát pro návštěvníky hned dva prohlídkové okruhy. Zatímco v prvním na ně čekala i divadelní ukázka, ve druhém se dostali spojovací chodbou ze zámku přímo do kostela.

video: TV Polar

Karvinský zámek Fryštát připravil pro návštěvníky akci nazvanou Léto na zámku. Zážitkové prohlídkové okruhy byly připraveny hned dvě. První obsahovala i historickou ukázku z Dumasova románu Paní z Monsoreau, kterou bravurně předvedli herci brněnského divadla v pohybu Exulis.

Ingrid Szczypková, ved. odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "Chtěli jsme ten námět přizpůsobit té atmosféře léta, aby to odpovídalo historii a aby to bylo zajímavé a akční."
Jaroslav Vaculík, umělecký vedoucí divadla v pohybu Exulis: "Je to příběh klasický, rytířský román, ve kterém dobro úplně nezvítězí, jsou tam dvě linie, politická, kde jde o korunu a přebrání moci katolíků v tehdy rozhádané Francii mezi protestanty a katolíky a druhá část je poetická, vyprávění toho milostného vzplanutí, bohužel, ten příběh končí tragicky, ale my jsme si nic nevymysleli, tak to skutečně bylo."

Velký zájem byl i o speciální druhý prohlídkový okruh, který spojuje zámek a blízký kostel.

Ingrid Szczypková, ved. odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "My jsme ty kostelní prohlídky plánovali původně, i kdyby se neuskutečnilo to divadlo, protože ten spojený výklad zámku a kostela už patří mezi stabilní zámecké prohlídky, tak jsme s tím počítali."
Jana Ciosková, průvodkyně: "Když návštěvníci prošli spojovací chodbou mezi zámkem a kostelem, tak jsme je přivítala na pánské oratoři a v tuto chvíli se nacházíme v Moravské kapli a společně s návštěvníky budu procházet jednotlivé části kostela, což je Křestní kaple, hlavní loď kostela a kaple Panny Marie Fryštátské. Panská oratoř, ta je zvláštní a nemá ji každá kostel. To je místo, kde vždy sedávalo panstvo, aby byli odděleni od chudiny a nejzajímavější část je křestní kaple, protože se v ní nachází staré secco malby z roku 1450 a to je obrovská rarita."

Součástí akce byly i projížďky kočárem. Už teď je naplánovaná další speciální akce.

Ingrid Szczypková, ved. odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "Se uskuteční ve večerních a pozdních večerních hodinách a akce je nazvaná Zámecká noc. Snažili jsme se opět přizpůsobit námět tomu, že jsou to večerní prohlídky, aby tam bylo tajemno i nějaká záhada. Zvolili jsme retro detektivku Případ vdovy."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy