Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pro karvinskou pohornickou krajinu vznikají unikátní návrhy mobiliářů

  • Karviná,

Důležitou součástí rozvoje programu POHO 2030 je přilákání návštěvníků do krajiny. Je nutné připravit infrastrukturu a další atraktivní místa v krajině, která budou mít svůj vlastní mobiliář, rozcestníky a další potřebné prvky pro návštěvníky.

video: TV Polar

V rámci rozvoje transformačního programu POHO 2030 se uskutečnil unikátní workshop POHO 3C. Kreativní firmy, architekti a návrháři nejen z Moravskoslezského kraje vymýšleli nejrůznější mobiliáře, rozcestníky a další důležité prvky z odpadních a inovativních materiálů, které se budou moci umístit na strategických místech v pohornické krajině.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “POHO 2030 má za cíl transformovat celé to území. Pokud do toho zapojíme mladé lidi, kreativní, místní podnikatele, kteří by byli schopni pomoci ve zkrášlení tohoto terénu, tak to jen vítám. Více lidí se na tom bude podílet a budou mít k tomu vztah."

Představení jednotlivých projektů, nápadů a myšlenek se konalo na zámku Fryštát. S jednotlivými návrhy se seznámili zástupci kraje, měst, obcí i regionální firmy. Další fází bude samotná realizace, financování a podobně.

Jiří Staš, projektový manažer: "V tom území chybí základní prvky jako značení, stojany pro kola, lampy, odpadkové koše. Naší snahou bylo zapojit místní firmy, kreativce z odlehlejších oblastí jako liberecká univerzita, ostravská Vysoká škola Báňská a další. Podařilo se navázat i spolupráci s architekty z Dánska."

Své nápady prezentoval i Jaromír Materna z Klimkovic.

Jaromír Materna, účastník workshopu: "Nemáme v návrhu nějakou konkrétní lavičku, konkrétní odpadkový koš, spíše je to takový souhrn, jak pracovat s odpadem podle nějakého manuálu, co z čeho vyskládat, kde to v krajině umístit a jak. V drtivé většině jde o kov. V okolí pracuje dost firem s kovem a ten odpadní materiál je odpadní v uvozovkách, on se dále zpracovává, recykluje, Ale ještě předtím, než by se odvezl, zpracovával, tavil a znovu se dělaly nějaké profily, tak my bychom chtěli ten použitelný materiál rozřezat na nějaké díly a svařit z toho lavičku. Pokud budou menší, tak z toho uděláme třeba sedátko nebo ohniště a tak."

Workshop se stal příležitostí pro další propojování a vznik nových zajímavých projektů. Zároveň se tým POHO 2030 rozšiřuje o firmy a kreativce, kteří chtějí být aktivní a mohou pro pohornickou krajinu něco konkrétního udělat.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy