Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

SZŠ Karviná připravila na náměstí program pro veřejnost Prevencí k trvalému zdraví

  • Karviná,

Střední zdravotnická škola připravila na náměstí pro školáky i širokou veřejnost program Prevencí k trvalému zdraví. Lidem se osobně věnovali studentky a studenti školy.

Střední zdravotnická škola stihla ještě před koncem školního roku připravit pro veřejnost na Masarykově náměstí velkou akci nazvanou Prevencí k trvalému zdraví.

Jana Brych, garant projektu, pedagog školy: "Občané Karviné mají možnost si nechat změřit vitální funkce jako krevní tlak, puls a okysličení krve, dále cukr a cholesterol v krvi. Mladší žáci se mohou naučit resuscitaci a obvazovou techniku, občané se mohou zvážit vodu a tuk v těle a mohou se dozvědět svůj biologický věk."

Všechny získané poznatky se budou dále vyhodnocovat.

Jana Brych, garant projektu, pedagog školy: "Jelikož se jedná o preventivně edukativní den, máme snahu zjistit, jaký je zdravotní stav občanů Karviné a posléze vyhodnotit, zda-li ta situace je dobrá nebo musíme více zatlačit na tu prevenci."

Veškeré úkony prováděli sami studenti a studentky Střední zdravotnické školy pod dozorem pedagogických pracovníků, především učitelek odborného výcviku. Žáci školy třeba učili školáky správně resuscitovat a připomenout jim rozdíly resuscitace dospělého člověka a dětí.

Petr Rábik, student SZŠ Karviná: "Dospělí se resuscitují v poměru 30:2, 30x stlačíme hrudník a 2x dýcháme. Děti věkově na základní škole, to potom probíhá 15 stlačení a dva vdechy a u novorozenců je to potom náročné, to je náročné, 3:1, 3 rychlá stlačení a 1 vdech. Laikům, se nedoporučuje moc dýchat protože neumí prodýchnout do plic, dýchají to do žaludku a pacient pak může začít zvracet, jsou to zbytečné komplikace a navíc se prohlubuje ta doba toho stlačování. Proto se doporučuje laikům hlavně stlačovat hrudník a kdo si troufne, může i dýchat."

Děti si mohly také resuscitaci vyzkoušet a podívat se i na práci defibrilátoru.

anketa, návštěvníci akce: "Zdravotníci ukazovali to, jak resuscitovat i defibrilátorem, dost mě to bavilo. Uměl bys dát první pomoc? Ano. A už jsi někdy musel? Ne, ale umím to, protože taťka je záchranář." "Jsem viděl, že to je důležité a u každého člověka se to dělá jinak. A ty už jsi musel dávat první pomoc? Ještě ne a doufám, že to nemusím dělat."

Častou chybou u resuscitace je nedostatečné stlačování.

Petr Rábik, student SZŠ Karviná: "K tomu je potřeba silné to stlačení, mělo by zasahovat do jedné třetiny hrudníku. Pokud není dostatečné, to srdce se nedostatečně prokrvuje. Chyby jsou, že to srdce když stlačují, tak to nepustí úplně nahoru. To srdce potřebuje krev nasát zpátky do sebe a jakmile ho nepustíte, tak stlačujete zbytečně."

Spousta lidí se také při stlačování hrudníku bojí, že přílišným stlačením zlomí pacientovi žebra.

Petr Rábik, student SZŠ Karviná: "Oni mají strach, že tomu pacientovi ublíží. Ale tady je důležité si uvědomit, že ten pacient je v nejhorším možném případě, co se dostal, Že hůř, než je teď už být nemůže. A když si představíte zlomené žebra a zlomenou ruku. Co je lepší, mít zástavu srdce nebo zlomenou ruku."

Dopolední část byla realizována v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání.

Akci připravila škola ve spolupráci s městem Karviná, Nadací OKD a dalšími partnery.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy