Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti se učily na karvinském náměstí správně resuscitovat

  • Karviná,

Střední zdravotnická škola připravila na náměstí pro školáky i širokou veřejnost program Prevencí k trvalému zdraví. Lidé měli možnost nechat si změřit vitální funkce a děti se učily správně resuscitovat dospělé i novorozeňata.

Střední zdravotnická škola stihla ještě před koncem školního roku připravit pro veřejnost na Masarykově náměstí velkou akci nazvanou Prevencí k trvalému zdraví.
Všechny získané poznatky se budou dále vyhodnocovat.

Jana Brych, garant projektu, pedagog školy: "Máme snahu zjistit, jaký je zdravotní stav občanů Karviné a posléze vyhodnotit, zda-li ta situace je dobrá nebo musíme více zatlačit na tu prevenci."

Žáci školy třeba učili školáky správně resuscitovat a připomenout jim rozdíly resuscitace dospělého člověka a dětí.

anketa, návštěvníci akce: "Zdravotníci ukazovali to, jak resuscitovat i defibrilátorem, dost mě to bavilo. Uměl bys dát první pomoc? Ano. A už jsi někdy musel? Ne, ale umím to, protože taťka je záchranář." "Jsem viděl, že to je důležité a u každého člověka se to dělá jinak. A ty už jsi musel dávat první pomoc? Ještě ne a doufám, že to nemusím dělat."

Častou chybou u resuscitace je nedostatečné stlačování.

Petr Rábik, student SZŠ Karviná: "Chyby jsou, že to srdce když stlačují, tak to nepustí úplně nahoru. To srdce potřebuje krev nasát zpátky do sebe a jakmile ho nepustíte, tak stlačujete zbytečně."

Spousta lidí se také při stlačování hrudníku bojí, že přílišným stlačením zlomí pacientovi žebra.

Petr Rábik, student SZŠ Karviná: "Je důležité si uvědomit, že ten pacient je v nejhorším možném případě, co se dostal, Že hůř, než je teď už být nemůže. A když si představíte zlomené žebra a zlomenou ruku. Co je lepší, mít zástavu srdce nebo zlomenou ruku."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy