Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Starousedlíci ze Staré Karviné se schází na brigádách i při vzpomínkových akcích

  • Karviná,

Pamětníci ze zaniklé Karviné a příznivci historie se pravidelně schází v rámci jedné ze skupin nazvané Karviná 2 - příznivci kolonie Mexiko a okolí. Naposledy se sešli U Bulače, aby zavzpomínali na život v kolonii a prohlédli si fotografie z této již neexistují části města.

Tohle je Vladimír Valent. Před rokem založil skupinu Karviná 2 - příznivci kolonie Mexiko a okolí. V současné době už má skoro osm set členů. Většinou jsou to lidé, kteří v této lokalitě vyrůstali, vychovávali děti a pracovali. Sám zakládající člen a pamětník pan Valent žil v kolonii čtyřicet let, od svých deseti let.

Vladimír Valent, zakladatel skupiny: "Člověk tam bydlel, chodil tam, založila se skupina, pamětníků, začali jsme dělat výlety, chodit po Barboře, kolem Slezské tam kolem šikmého kostela, po Novém Yorku, po Hoheneggru. Dnes, když přijdete do Nového Yorku, pole, Mexiko, sice tam jsou ještě ulice zachovány, ale zalesněné, zarostlé, takže taková větší akce se dnes udělala."

Pamětníci se sešli v pohostinství U Bulače ve Stonavě, název je stejný jako kdysi bývala restaurace Na Sovinci, kde se pamětníci scházeli. Společně zavzpomínali a prohlédli staré fotografie, mapy nebo knihy.

anketa, pamětníci a příznivci skupiny: "Narodila jsem se na dvojce, 18 let jsem tam prožila. Mamka se tam narodila, bydlela v Mexiku." "Je to zaniklá Karviná a máme k tomu nějaký vztah srdcový, neděláme to kvůli publicitě." "Prostě mi to dává takovou satisfakci, rád se vracím v čase, připomínám si mládí a mým přáním je, aby někdo udělal maketu Staré Karviné, to by byla bomba."
Richard Kozieł, pamětník: "Já jsme se narodil v novém Yorku v roce 1929, trochu to tam znám, tak jsem jim o tom pověděl."

Pan Richard Kozieł také přítomným na mapách ukázal to, na co se zapomíná. Spoluzakladatelem skupiny je i Ladislav Borkala, který bydlel na Rajkově kolonii.

Ladislav Borkala, spoluzakládající člen skupiny: "Sousedi samí dobří, byli jsme čtyři bratři. Jinak jsem chodil do polské školy, mamka se stěhovala do Karviné prakticky v devadesátém roce, jak byl výbuch na Máji, tak jsme se stěhovali."

Členové skupiny se schází pravidelně, alespoň jedenkrát do měsíce. Kromě toho většina dochází na brigády na evangelickém hřbitově a snaží se udržovat lokalitu čistou. Plánují i další akce, třeba u nedávno objeveného jezírka.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy