Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Oprava tří historických domů na náměstí v Karviné výrazně pokročila

  • Karviná,

Na podzim loňského roku začala oprava tří historických domů v centru Karviné. Uvnitř budovy se už rýsují nové prostory a začalo se i s opravou fasády. Všechny práce probíhají za dohledu památkářů.

Práce na rekonstrukci tří historických domů na Masarykově náměstí od podzimu výrazně pokročily. Uvnitř budovy se dokončují hrubé stavební práce v nových prostorných bytech a připravuje se i zázemí v nebytových prostorech. Začaly i práce týkající se opravy fasády.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem jsme řešili obnovu těch prvků tak, abychom se vraceli do původní doby. Bude takto vrácena i krytina, kdy bude původní k roku 1908. Na první střeše bude krytina bobrovka, na druhém čísle popisném bude břidlice a na posledním bude titanzinek."

Proběhla také pasportizace fasády.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Pracovníci museli zpracovat tu nesoudržnou část, kterou oklepali, následně doplňujeme jak plochy, tak i štukové prvky. Je to práce odborná. Je potřeba mít znalce v oboru štukatérů. Jsou časově náročnější."

Kromě toho probíhají i práce na sanaci základů.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Oproti projektu bylo zjištěno jiné založení, změna těch základových prostorů, kdy jsme nuceni ty základy přibetonovat, sanovat."

Harmonogram plánovaných prací se dodržuje i přes menší zdržení kvůli archeologickému průzkumu na dvoře. Probíhají pravidelné týdenní kontrolní dny.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: "Stavba pokračuje tak jak má, máme tady i archeology, kteří při těchto stavbách se zúčastňují, mají tady své bádání, takže trochu nás to zdrží, ale myslím si, že se pořád máme na co těšit."
Milan Válek, vedoucí projektu: "Po skončení toho průzkumu budeme moci realizovat práce i na ležaté kanalizaci a na původní přípojce."

Uvnitř tří domů jsou už dispozičně založeny byty i nájemní jednotky.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Máme téměř profese hotovy, taháme poslední rozvody, připravujeme se na omítky. Máme roztažené rozvody vody, topení, elektroinstalace, dotahuje se slaboproud, dodělává se vzduchotechnika, ta zabírá v rámci rozvodů největší prostor."

Současně také u dodavatele proběhla výroba oken a dveří, které se v těchto dnech montují. Na jaře také město začalo hledat prostřednictvím výběrového řízení nové nájemce nebytových prostor. Jeden nebytový prostor se nachází v rohovém domě s číslem popisným 33 ulic Svatováclavská a Masarykova náměstí.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "V budově 33 to bude bistro s občerstvením."
Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Ten zajímavý rohový prostor má zhruba 130 metrů čtverečních. Obsahuje samostatnou jednotku pro činnost, ať je to obchod, bistro a potom zázemí, jako je sklad, kanceláře, šatny, toalety."

Další nebytové prostory se nachází ve vedlejším domě.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "V domě č. 34 jsou to prostory města, takže tady bude informační centrum, nahoře budou možnosti výstav nebo různých kulturních a společenských akcí a v domě č. 35 jsou dva komerční prostory. jeden bude využíván pro zdravou výživu a druhý pro galanterii a obuv."

Nebytové prostory se liší velikostí, nicméně všechny budou bezbariérové.
Přestože jde o domy v památkové zóně, připravuje odbor majetkový magistrátu města i technické záležitosti, které jsou typické pro současnou dobu. Reportáž z archeologického průzkumu připravujeme.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy