Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Lázních Darkov rehabilitují váleční veteráni z Gruzie, ve válce přišli o končetiny

  • Karviná,

Do karvinských Lázní Darkov dorazili dva váleční veteráni z Gruzie. Čeká je tady měsíční rehabilitační pobyt, léčba a také si vyzkouší nejmodernější speciální protézy. Oba totiž při boji přišli o dolní končetiny.

Tohle jsou dva gruzínští vojáci, kteří se v roce 1992 účastnili bojů v krvavém gruzínsko-abchazském konfliktu. Jeden z nich byl při boji o nezávislost Gruzie vážně zraněn kulkou a následně v roce 1993 mu pod nohami vybuchla pěchotní mina, přišel o levou nohu.

Amiran Adamia, válečný veterán z Gruzie: "Absolutně mi to změnilo mé životní plány. Studoval jsem na historické fakultě a ze dne na den jsem vlastně nemohl pokračovat v aktivitách, které jsem jako mladý člověk plánoval. Prostě se mi úplně změnila moje budoucnost.”

Druhý z nich sloužil ve speciálních jednotkách a na jedné z bojových misí ho výbuch miny připravil o obě nohy.

Nikoloz Tsereteli, válečný veterán z Gruzie: "Můj život se změnil náhle, protože v tu dobu jsem byl studentem právnické fakulty v Tbilisi. Připravoval jsem se a těšil na právnickou praxi. Je to jiné...nejsem zdravý, jsem invalida. Ale jsem rád, že mám rodinu a dokonce jsem v současné době členem advokátní komory v Gruzii.”

Koncem loňského roku se na Nadačního fond REGI Base obrátilo Ministerstvo obrany Gruzie s žádostí o pomoc se zajištěním rehabilitace a léčby pro jejich zraněné novodobé válečné veterány.

Lenka Krótkáobchodní ředitelka Lázní Darkov: "Nás oslovila organizace REGI Base, se kterou Lázně Darkov dlouhodobě spolupracují a máme možnost jim nabídnout rehabilitační pobyt tady u nás v Lázních a při této příležitosti si nechají udělat nové protézy. Jeden z pacientů je již má, které používá pět let, ale oslovili jsme společnost Ottobock, která nabídla možnost nových modernějších protéz tak, aby ten komfort byl technicky zajištěn lépe než tomu bylo před těmi pěti lety v Gruzii. Samozřejmě je to i o odpočinku a zrelaxování jak po fyzické, tak po psychické stránce, protože klienti jsou tady velmi spokojeni, váží si toho přístupu."

Amiran Adamia, válečný veterán z Gruzie: "Je tady výjimečné dobré prostředí, překvapilo mě, na jak špičkové je tady přístrojové vybavení i samotná medicína. Jsem mile překvapen vysokou úrovní a kvalitou. Rád bych za všem poděkoval, personálu a všem lidem, kteří mi pobyt v tak krásném středisku umožnili."

S rehabilitací vojáků ze zahraničí mají lázně bohaté zkušenosti, léčili tady například vojáky po zranění z Libye, Saúdské Arábie nebo Ukrajiny.
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy