Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné vyměnili starý typ babyboxu za nový, modernější

  • Karviná,

Schránka babyboxu, který v Karviné sloužil 11 let, byla ve čtvrtek vyměněna za nový, modernější typ. Má automatické otevírání a zavírání, je vybavena klimatizací, a mnohonásobně jištěnou signalizací.

Přesně před 11 lety byl na budovu Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji umístěna schránka babyboxu. Šlo v pořadí 38. babybox ze současných 80 na území České republiky. A protože doba pokročila, rozhodl se zakladatel babyboxů Ludvík Hess postupně staré typy vyměnit za nové.

Ludvík Hess, zakladatel babyboxů, předseda Nadačního fondu pro odložené děti STATIM: “Bedýnka, která byla v Karviné namontována, je 11 let stará a stejně tak, jako vyměňujeme stará auta a televize, tak já vyměňuji babyboxy. Z původních bedýnek jsme jich 36 vyměnil, tohle je 37, kterou jsem vyměnil."

Babybox nové generace je plně klimatizována, teplota uvnitř má po celý rok 28 stupňů. Má automatická dvířka a je celý z nerezu.

Radek Jetelin, zástupce výrobce: "Maminka přijde k boxu, zmáčkne zelené tlačítko, dvířka se automaticky otevřou, po vložení dítěte se sami zavřou."

O dítěti v babyboxů se ihned dozví nejen nemocnice, ale i pan Hess.

Zbyněk Juřica ml., IT technik: "Babybox je složen z několika softwarů, které mezi sebou komunikují a udržují se v běhu tak, aby vše fungovalo správně. Je tam několik signalizací, emailová, smsky a zároveň je na vrátnici monitorovací počítač, na kterém je další signalizace přímo těm lidem, kteří to obsluhují. V babyboxu je také IP kamera, která pořizuje snímky a posílá je emailem."

I když nemocnice dostala babybox darem, zakladatel babyboxů Ludvík Hess hledá potencionální regionální dárce, kteří by pomohli výrobu a instalaci finančně pokrýt.

Ludvík Hess, zakladatel babyboxů, předseda Nadačního fondu pro odložené děti STATIM: "Rozeslal jsem dopisy, přes 2 tisíce dopisů místním podnikatelům a doufám, že někteří z nich se ozvou. Zatím jich ale došlo jen tolik, že za to bychom nepořídili ani čtvrtinu toho babyboxu, takže věřím, že někteří z nich se ještě dodatečně ozvou a pošlou nějaké korunky, abychom na tom neprodělali kalhoty.”

Za šestnáct let existence babyboxů pomohly bedýnky 222 děťátkům, z toho osmi letos. V Karviné zachránil život třem dětem, 16. března 2012 holčičce, která dostala jméno Radka - Barbora, 31. března roku 2014 malé Sylvě a 26. března 2018 chlapci, který dostal jméno Pavel Veliký.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy