Děti ze sedmi mateřských škol si užívají nové přírodní prvky na zahradě. Městu se podařilo získat dotaci na modernizaci zahrad v přírodním stylu v MŠ a ZŠ z prostředků Státního fondu životního prostředí České republiky v rámci Národního programu životního prostředí.
Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Odbor majetku se každý rok snaží s řediteli škol domluvit opravy a rekonstrukce a před dvěma roky jsme začali měnit prvky v zahradách, především mateřských,. V tomto roce byl počet vyšší, připravili jsme větší projekt s větším objemem peněz.”
Jana Salamonová, odbor majetkový MMK: “Cílem tohoto projektu bylo přiblížit dětem přírodu a využít materiály, které jsou opravdu přírodní, jsou z přírodního materiálu a nepoužívaly se žádné chemické prostředky."
V zahradách byly vysazeny stromy, keře, trvalky a umístěny interaktivní prvky.
Lucie Kačorová, vedoucí MŠ U MŠ Karviná-Ráj: “Do naší mateřské školy jsme si nechali pořídit velké týpí, kde chystáme zajímavé akce jako bubnování, v létě bychom tam chtěli zkusit i polední odpočinek, máme dva nové dřevěné xylofony, na které děti zkouší teď, máme dva ježkovníky, děti se chystají během podzimu je připravit pro ježky tak, že je zasypou listím a větvemi, pořídili jsme si kompostér, kam budeme dávat listí, které děti pomáhají hrabat."
Na zahradě školky přibyly i ovocné stromy. Školka si totiž přála mít svůj vlastní moštovač, drtičku a sušičku ovoce.
Lucie Kačorová, vedoucí MŠ U MŠ Karviná-Ráj: “Během podzimu budeme zkoušet zase nějaké ovoce moštovat, máme i sušičku, paní učitelky to využijí k sušení ovoce, které děti samy konzumují nebo to dávají ŕodičům jako dáreček."
Na zahradě přibylo o hmyzoviště a vyvýšené záhony.
Lucie Kačorová, vedoucí MŠ U MŠ Karviná-Ráj: “Vyvýšené záhony ještě nemáme ještě úplně hotové, čekáme, až bude trochu chladněji a rostlinky, které tam máme, tak přesadíme.”
Před každou terasou si školka také nechal nainstalovat krmítka pro ptáky.
Lucie Kačorová, vedoucí MŠ U MŠ Karviná-Ráj: “Chtěli bychom s dětmi během dopolední činnosti zajistit krmení ptáčků tak, že děti během té zimy krmit a pozorovat.”
Všechny školky si mohly určit, jaké prvky na své zahradě chtějí.
Lucie Kačorová, vedoucí MŠ U MŠ Karviná-Ráj: “Já si myslím, že je to opravdu zajímavé, ne každý má možnost mít doma na zahradě ježkovník, ne každý může zajistit dětem trávit čas v týpí a hlavně, aby se učily souzní s přírodou a poznat, co k ní patří."
V rámci projektu byla vybudována také přírodní učebna u Základní školy U Studny. Město vytipovalo lokality v různých částech Karviné a s řediteli škol, pod které mateřinky patří, se dohodlo na zpřístupnění zahrad veřejnosti.
Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "Dohodli jsme se s řediteli škol, že jim posílíme finanční prostředky na správcovství školního hřiště nebo zahrad v mateřských školách. Od 1.7. a někde od 1.8 jsme tyto zahrady a hřiště zpřístupnili i občanům. Občané se na to mohou podívat i na portálu komunálních služeb, který eviduje otevřenost těchto zahrad. Jdeme novou ideou, novým programem Ministerstva školství ČR a potažmo MSK, kdy se snažíme než budovat nová hřiště někde mimo dění, tak chceme, aby děti a rodiče by využívali pěkná zázemí v odpoledních hodinách."