Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karviná zmodernizovala zahrady MŠ, přibyly hmyzovníky, krmítka i ovocné stromy

  • Karviná,

Sedm mateřský škol v Karviné má na svých zahradách nové interaktivní prvky v přírodním stylu. Městu se podařilo získat dotaci a školkám pořídilo to, co si na své zahrady přály. Přibyly tak vyvýšené záhony, hmyzoviště, ovocné stromky nebo krmítka pro ptáky.

Děti ze sedmi mateřských škol si užívají nové přírodní prvky na zahradě. Městu se podařilo získat dotaci na modernizaci zahrad v přírodním stylu v MŠ a ZŠ z prostředků Státního fondu životního prostředí České republiky v rámci Národního programu životního prostředí.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Odbor majetku se každý rok snaží s řediteli škol domluvit opravy a rekonstrukce a před dvěma roky jsme začali měnit prvky v zahradách, především mateřských,. V tomto roce byl počet vyšší, připravili jsme větší projekt s větším objemem peněz.”


Jana Salamonová, odbor majetkový MMK: “Cílem tohoto projektu bylo přiblížit dětem přírodu a využít materiály, které jsou opravdu přírodní, jsou z přírodního materiálu a nepoužívaly se žádné chemické prostředky."

V zahradách byly vysazeny stromy, keře, trvalky a umístěny interaktivní prvky.

Lucie Kačorová, vedoucí MŠ U MŠ Karviná-Ráj: “Do naší mateřské školy jsme si nechali pořídit velké týpí, kde chystáme zajímavé akce jako bubnování, v létě bychom tam chtěli zkusit i polední odpočinek, máme dva nové dřevěné xylofony, na které děti zkouší teď, máme dva ježkovníky, děti se chystají během podzimu je připravit pro ježky tak, že je zasypou listím a větvemi, pořídili jsme si kompostér, kam budeme dávat listí, které děti pomáhají hrabat."

Na zahradě školky přibyly i ovocné stromy. Školka si totiž přála mít svůj vlastní moštovač, drtičku a sušičku ovoce.

Lucie Kačorová, vedoucí MŠ U MŠ Karviná-Ráj: “Během podzimu budeme zkoušet zase nějaké ovoce moštovat, máme i sušičku, paní učitelky to využijí k sušení ovoce, které děti samy konzumují nebo to dávají ŕodičům jako dáreček."

Na zahradě přibylo o hmyzoviště a vyvýšené záhony.

Lucie Kačorová, vedoucí MŠ U MŠ Karviná-Ráj: “Vyvýšené záhony ještě nemáme ještě úplně hotové, čekáme, až bude trochu chladněji a rostlinky, které tam máme, tak přesadíme.” 

Před každou terasou si školka také nechal nainstalovat krmítka pro ptáky.

Lucie Kačorová, vedoucí MŠ U MŠ Karviná-Ráj: “Chtěli bychom s dětmi během dopolední činnosti zajistit krmení ptáčků tak, že děti během té zimy krmit a pozorovat.” 

Všechny školky si mohly určit, jaké prvky na své zahradě chtějí.

Lucie Kačorová, vedoucí MŠ U MŠ Karviná-Ráj: “Já si myslím, že je to opravdu zajímavé, ne každý má možnost mít doma na zahradě ježkovník, ne každý může zajistit dětem trávit čas v týpí a hlavně, aby se učily souzní s přírodou a poznat, co k ní patří."

V rámci projektu byla vybudována také přírodní učebna u Základní školy U Studny. Město vytipovalo lokality v různých částech Karviné a s řediteli škol, pod které mateřinky patří, se dohodlo na zpřístupnění zahrad veřejnosti.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "Dohodli jsme se s řediteli škol, že jim posílíme finanční prostředky na správcovství školního hřiště nebo zahrad v mateřských školách. Od 1.7. a někde od 1.8 jsme tyto zahrady a hřiště zpřístupnili i občanům. Občané se na to mohou podívat i na portálu komunálních služeb, který eviduje otevřenost těchto zahrad. Jdeme novou ideou, novým programem Ministerstva školství ČR a potažmo MSK, kdy se snažíme než budovat nová hřiště někde mimo dění, tak chceme, aby děti a rodiče by využívali pěkná zázemí v odpoledních hodinách."Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry