Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé se bavili na Hornických slavnostech, nechyběli bánští záchranáři s technikou

  • Karviná,

Společnost OKD uspořádala pro své zaměstnance a jejich rodiny tradiční hornické slavnosti. Konaly se v sobotu odpoledne v parku Boženy Němcové, kde nechyběl bohatý hudební program ani aktivity pro malé děti v rámci nadačního městečka.

Společnost OKD zorganizovala v Karviné opět po roce Hornické slavnosti jako poděkování všem svým zaměstnancům a obcím, ve kterých působí. Návštěvníci se dočkali vystoupení několika zpěváků a kapel a připraveno bylo i Nadační městečko OKD.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Hornické slavnosti jsou neodmyslitelnou tradicí spjatou se společností OKD. My jsme moc rádi, že jsme po loňském roce, kdy jsme byli nuceni přerušit tuto tradici, mohli opět navázat. Dnešní den jsme začali pietním aktem, zároveň také bohoslužbou, kde jsme uctili památku všech obětí hornického povolání. Teď už jsme v parku Boženy Němcové, kde ten program je určen pro naše zaměstnance, jejich rodiny a širokou veřejnost. Jsme rádi, že naše pozvání přijali bánští záchranáři, kteří lidem ukazují svou techniku a nezapomněli jsme na děti, kde ve spolupráci s nadací OKD jsme pro ně připravili bohatý program."

Nadační městečko mělo za úkol pobavit rodiny s dětmi.

Karolína Preisingerová, ředitelka Nadace OKD: ”Připravili jsme si pro ně tradiční stezku, kde spolupracujeme s neziskovými organizacemi, jsou tady hasiči z Karviné-Hranic, je tady ADRA nebo SŠTaS Karviná a spoustu dalších. Novinkou, co jsme vylepšili pro letošní rok je i sportovní zóna, kde máme horolezeckou stěnu, házenkáře tady máme, fotbal si mohou vyzkoušet."

Zatímco předloni byly hlavním tématem městečka pohádkové bytosti, letošní Nadační městečko se neslo v duchu cestování.

Karolína Preisingerová, ředitelka Nadace OKD: ” Každá organizace představuje nějakou zemi, Nadace se rozhodla reprezentovat Česko, konkrétně Jižní Moravu, proto máme tradiční kyjovské kroje."

Každý, kdo prošel stezkou a splnil úkoly, dostal malou odměnu. I Nadace OKD má za sebou odlišný rok než kdy jindy. I tak se snažila finančně podporovat nejrůznější projekty a aktivity organizací.

Karolína Preisingerová, ředitelka Nadace OKD: ”A když nemohly aktivity realizovat, tak jsme se snažili jim posouvat termíny, aby vše proběhlo tak, jak mělo."

Bánští záchranáři ochotně lidem odpovídali na všechno co je zajímalo a detailně je seznámili i s vystavenou technikou a vybavením třeba pro dvoučlennou četu v zásahu.

Jan Šulej, pomocník velitele, specialista výchovy, výcviku a taktiky HBZS Ostrava: "Kdysi byli Fordi rozdělení na 1,2,3, teď máme speciál, který obsahuje lezeckou techniku, vyprošťovací techniku a hasičskou techniku. Za námi je retro auto připravené pro zásahy potápěčů pod deset metrů a barokomora."

Vybavení, které musí každý záchranář sebou nosit, váží kolem 55 kilo.

Jan Šulej, pomocník velitele, specialista výchovy, výcviku a taktiky HBZS Ostrava: "Báňská záchranná služba je specifická v tom, že my můžeme v rámci IZS pomoc každému, ale nám v dole nikdo. Jak třeba vezmu hasiče, ti přijedou k požáru, otevřou auto a mají vše po ruce, kdežto my, když jdeme do dolu k zásahu, musíme si všechno vzít, ne vždy jdeme tak, že by nás tam někdo dovezl, sfáráme a můžu říct, že u posledního otřesu, když jsme šli dva a půl kilometru pěšky s tím, že jsme vše měli na sobě."

Uplynulý rok byl pro OKD zlomový, výjimečný a náročný.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Rok pro OKD byl nesmírně náročný, ve více ohledech, zažili jsme si covid, uzavřeli jsme těžbu na dvou šachtách, na Dole Darkov a Dole ČSA. V tuto chvíli aktivně těžíme na Dole ČSM."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail