Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Areál bývalého dolu Barbora ožil festivalem POHO den, zážitků bylo mnoho

  • Karviná,

Bývalý důl Barbora na Karvinsku ožil v sobotu poprvé v historii festivalem. Návštěvníkům nabídl prezentaci hornické činnosti, zábavu i dobré jídlo. Nechyběly ani komentované prohlídky nebo talk show v rámci fóra Meltingpot.

Vůbec poprvé si mohli lidé z Karvinska i vzdálenějšího okolí užít velký festival Poho den v areálu bývalého dolu Barbora. Připraveno bylo spoustu aktivit, zábavných i vzdělávacích, hlavně pro zájemce o hornickou historii.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “Pozvali jsme tady Báňské záchranáře, hasiče, krojované horníky, jsou zde i řemesla, místní produkty a občerstvení od místních zdrojů, podnikatelů. Smyslem POHO dne je ukázat na potenciál těchto lokalit, mnohé jsou zapomenuté, přitom obnáší spoustu hodnot a zajímavých krásných věcí a mohou snadno ožít."

Návštěvníci festivalu si také mohli s průvodcem prohlédnout v rámci exkurze strojovnu dolu.

Jednou z hlavních částí festivalu byla talk show v rámci diskuzního fóra Meltingopot, kterého se zúčastnili významní hosté.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "My ten Meltingpot máme rozdělený na dvě části. Je to o historii oblasti, čili podívat se zpátky, co je tady zajímavého, co bychom měli uchovat a podívat se do budoucnosti, co dál. To není triviální problém, to není o tom, že se to vykoupí a udělá se tady průmyslová zóna, je to o tom hledat projekty, které tuto oblast oživí."
Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO: "Naším úkolem je zahladit následky následky těžby černého uhlí, konkrétně tady jsou to Doly Lazy, ČSA a Darkov. My jsme si vytkli hlavní cíl nastavit plán likvidace a všechny ty práce tak, abychom vyšli vstříc vizím MSK, obcím, jak chtějí ty areály transformovat a i s nimi spolupracujeme na různých studiích udržitelnosti těchto areálů."
anketa: účastníci Meltingpotu: "Líbilo se mi to, i tato diskuze, ta pohornická krajina je krásná, já jsem studovala v Karviné, takže k tomu mám vztah." "Já si myslím, že to jsou důležité věci. Ta historie, která tady byla je jedna věc a druhá věc je budoucnost a to, aby lidé, kteří tady bydlí, z toho těžkého průmyslu se byli schopni adaptovat na jinou část průmyslu eventuálně na jiný život.” 


Projekty, které by pomohly tuto zónu oživit budou financovány převážně z Fondu spravedlivé transformace.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Jsou schváleny strategické projekty vedle toho budou vyhlášeny tématické výzvy. V tom programu je něco přes 18 miliard pro MSK, na Karvinské by mělo dorazit 8-9 miliard, pokud budeme úspěšní, takže si myslím, že to bude mít pozitivní dopad pro Karvinou, potažmo Karvinsko.”

Kromě stánků s nejrůznějšími produkty místních prodejců a řemeslníků prezentovali svou činnost třeba krojovaní horníci nebo 17. pionýrská skupina, která obnovuje svou činnost v Karviné při Základní a Mateřské škole Družby.


Kateřina Jachymčáková, vedoucí 17. pionýrské skupiny Karviná: "Se učíme uzlovat, morseovku, tábornické techniky jako přežití, zdravovědu."


Dopolední program nabídl zájemcům komentované prohlídky pohornické krajiny pěšky nebo na elektrokole.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry